MedMade Bariatric Surgery Supplements, 3-pack
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
MedMade Bariatric Surgery Supplements, 3-pack i gruppen Handla här / MedMade vitamineraltillskott hos Modifast (881101)
MedMade Bariatric Surgery Supplements, 3-pack

MedMade Bariatric Surgery Supplements, 3-pack

MedMade Bariatric Surgery Supplements är en multivitamintablett framtagen för patienter som genomfört en överviktsoperation. Den rekommenderade dagliga dosen följer de Nordiska riktlinjerna för supplementering efter obesitaskirurgi.
599 kr / 399 kr

Medmade Bariatric Surgery Supplements, 3-pack

Medmades vitamineraltabletter för personer som genomgått obesitaskirurgi innehåller skräddarsydda nivåer av kalcium i citratform, järn, vitamin B12 och vitamin D samt den rekommenderade dosen av alla nödvändiga vitaminer och mineraler.

Tabletten är extra snabblöslig, och löses upp på mindre än 2 minuter i vätska för att underlätta upptaget av näringsämnen. Man väljer alltså själv om man vill svälja dem hela eller lösa upp dem i vatten.

Rekommenderad daglig dos: 4 tabletter per dag som fördelas morgon och kväll. 5-6 tabletter efter ordination.
Artikelnummer: 881101

Näringsinnehåll

Mineraler (kalciumcitrat, magnesiumoxid, järnfumarat, zinkoxid, natriumselenat, kopparsulfat, mangansulfat, kaliumjodid, kromklorid, natriummolybdat), fyllnadsmedel (mikrokristallinisk cellulosa, tvärbunden natriumkarboximetylcellulosa), vitaminer (askorbinsyra, cyanokobalamin, dl-alfa-tokoferylacetat, niacinamid, kolekalciferol, kalcium-D-pantotenat, retinylacetat, tiaminmononitrat, pyridoxinhydroklorid, fyllikinon, riboflavin, folsyra, biotin), ytbehandlingsmedel (hydroxipropylmetylcellulosa, magnesiumsalt av fettsyror, glycerol), modifierad potatisstärkelse, klumpförebryggande medel (kiseldioxid).

Näringstabell4 tabletter%* DRI6 tabletter%* DRI
Vitaminer
A, µg60075%900113%
D3, µg32640%48960%
E, mg15125%23188%
K, µg76101%114152%
C, mg7594%113141%
Tiamin, mg1,3118%2177%
Riboflavin, mg1,393%2139%
Niacin, mg1594%23141%
B6, mg1,393%2139%
Folsyra, µg400200%600300%
B12, µg70028 000%105042 000%
Pantotensyra, mg6100%9150%
Biotin, µg4080%60120%
Mineraler
Kalcium, mg70088%1050131%
Magnesium, mg10027%15040%
Järn, mg45321%68482%
Zink, mg14140%21210%
Koppar, mg2200%3300%
Mangan, mg1,575%2113%
Jod, µg12483%186124%
Selen, µg5295%78142%
Krom, µg2870%42105%
Molybden, mg4080%60120%

* Dagligt referensintag