Modifast bar - Caramel, 6-pack
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast bar - Caramel, 6-pack i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (187047)
Modifast bar - Caramel, 6-pack
Modifast bar - Caramel, 6-pack

Modifast bar - Caramel, 6-pack

3 fullvärdiga måltider eller 6 mellanmål

59 kr

Måltidsersättning, bars med smak av caramel/toffé - 6 st per förp/3 måltider

Modifast bars klassas som måltidsersättning och kan ersätta en eller ett par måltider per dag.

Modifast Caramel bar måltidsersättning har mjuk konsistens, chokladöverdrag och smak av caramel/toffé.

Artikelnummer: 187047

Ingredienser

Choklad (24 %) (socker, kakaosmör, skummjölkspulver, vassle, kakaomassa, mjölkfett, emulgeringsmedel (sojalecitin), naturlig vaniljarom, mjölkprotein, vetegluten, fruktossirap, stabiliseringsmedel (sorbitol (vete/majs), glukossirap, fruktooligosackarider, socker, mineraler (kalium, fosfor, natrium, kalcium, magnesium, järn, zink, mangan, koppar, jod, selen), tistelolja, fettreducerat kakaopulver (0,24 %), karamellarom, emulgeringsmedel (rapslecitin), vitaminer (C, niacin, E, A, pantotensyra, D, tiamin, riboflavin, B6, B12, folsyra, biotin), potatisstärkelse, laktos, mjölkproteiner.


Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, sojalecitin, gluten och kan innehålla spår av ägg, mandel och hasselnöt.

Näringstabell1 måltid 2 st (62g)%* DRI måltid100 g%* DRI 100g
Näringsvärde
Energi, kJ996 1607 
kcal237 382 
Fett, g6,8 11 
varav    
-mättat, g3,2 5,1 
-enkelomättat, g1,8 2,9 
-fleromättat, g1,2 2 
Kolhydrater, g30 49 
varav    
-sockerarter, g21 34 
Fiber, g2 3,3 
Protein, g15 24 
Salt, g0,4 0,7 
Vitaminer
A, µg24431%39449%
D, µg355%488%
E, mg432%651%
C, mg3037%4860%
Tiamin, mg0,656%191%
Riboflavin, mg0,753%1,286%
Niacin, mg5,534%955%
B6, mg0,533%0,854%
Folsyra, µg9246%14874%
B12, µg1,455%2,288%
Pantotensyra, mg226%342%
Biotin, µg1122%1836%
Mineraler
Natrium, mg176 283 
Kalium, mg51826%83542%
Kalcium, mg21727%35044%
Fosfor, mg38855%62589%
Magnesium, mg5515%8823%
Järn, mg639%964%
Zink, mg3,737%660%
Koppar, mg0,437%0,659%
Jod, µg4329%7047%
Selen, µg1732%2851%
Mangan, mg0,421%0,734%

* Dagligt referensintag