24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack)

24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack)


24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack) i gruppen Handla här / Måltidsersättningar hos Modifast (184691)
24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack)
24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack)
Måltidsersättning i form av mjuka, chokladklädda bars. Innehåller 24 bars, vilket motsvarar 12 fullvärdiga måltider eller 24 mellanmål.
Antal: 
219 kr
Order före 13.00 sänds normalt samma dag
Lägg i kundvagnen
  • Beskrivning
  • Måltidsersättning, bars med smak av caramel/toffé - 24 st per förp (12 måltider)

    Modifast Caramel bar måltidsersättning har mjuk konsistens, chokladöverdrag och riktigt god smak av caramel/toffé. Här kan du köpa dem i ekonomipack, till extra förmånligt pris.

    Två Modifast bars klassas som måltidsersättning och kan ersätta en eller ett par måltider per dag. Alla Modifast bars är näringsmässigt likvärdiga, så om du vill kan du ersätta en måltid med två olika bars. Glöm inte att dricka ordentligt till barsen. 

    Enstaka bars är perfekta som näringstäta och praktiska mellanmål eller snacks. Något att ha i väskan när man är på språng, mellan möten, till träningen etc.

    Artnr: 184691
  • Näringsinnehåll
  • Ingredienser

    Choklad (24%) (socker, kakaosmör, vassle, skummjölkspulver, kakaomassa, mjölkfett, emulgeringsmedel (sojalecitin), naturlig vaniljarom), vetegluten, glukossirap, stabiliseringsmedel (sorbitol), mjölkprotein, fruktooligosackarider (cikoriarotfiber), fruktos, mineraler (kalium, kalcium, natrium, magnesium, zink, mangan, järn, koppar, jod, selen), solrosolja, fettreducerat kakaopulver, vassle, arom (karamell), naturlig vanilj- och karamellarom, vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, D, B12, tiamin, B6, riboflavin, K, folsyra, biotin). Modifast High protein bar innehåller socker och sötningsmedel.

    Kan innehålla spår av sesamfrö, mandel, hasselnöt och ägg.

    Näringstabell1 måltid 2 st (62g)%* DRI måltid100 g%* DRI 100g
    Näringsvärde
    Energi, kJ994 1588 
    kcal236 378 
    Fett, g6,8 11 
    varav    
    -mättat, g3,4 5,5 
    -enkelomättat, g2,0 3,2 
    -fleromättat, g1,2 2,0 
    Kolhydrater, g29 46 
    varav    
    -sockerarter, g18 29 
    Polyoler5,28,4
    Fiber, g3,8 6,2 
    Protein, g15 24 
    Salt, g0,48 0,78 
    Vitaminer
    A, µg24431%39449%
    D, µg2,754%4,488%
    E, mg3,832%651%
    K, µg3243%5269%
    C, mg3038%4860%
    Tiamin, mg0,656%191%
    Riboflavin, mg0,753%1,286%
    Niacin, mg5,534%8,855%
    B6, mg0,533%0,854%
    Folsyra, µg9246%14874%
    B12, µg1,560%2,496%
    Pantotensyra, mg2,744%4,372%
    Biotin, µg4895%77154%
    Mineraler
    Natrium, mg183 295 
    Kalium, mg51826%83542%
    Kalcium, mg26033%42053%
    Fosfor, mg38855%62589%
    Magnesium, mg12032%19351%
    Järn, mg639%964%
    Zink, mg3,737%660%
    Koppar, mg0,437%0,659%
    Jod, µg4631%7449%
    Selen, µg1732%2851%
    Mangan, mg0,737%1,260%

    * Dagligt referensintag

  • Tillredning
  • Serveringsförslag