24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack)

24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack)


24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack) i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (184691)
24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack)
24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack)
Innehåller 24 bars, vilket motsvarar 12 fullvärdiga måltider eller 24 mellanmål
Antal: 
199 kr
Order före 13:00 skickas samma dag.
  • Beskrivning
  • Måltidsersättning, bars med smak av caramel/toffé - 24 st per förp (12 måltider)

    Modifast Caramel bar måltidsersättning har mjuk konsistens, chokladöverdrag och riktigt god smak av caramel/toffé. Här kan du köpa dem i ekonomipack, till extra förmånligt pris.

    Två Modifast bars klassas som måltidsersättning och kan ersätta en eller ett par måltider per dag. Alla Modifast bars är näringsmässigt likvärdiga, så om du vill kan du ersätta en måltid med två olika bars. Glöm inte att dricka ordentligt till barsen. 

    Enstaka bars är perfekta som näringstäta och praktiska mellanmål eller snacks. Något att ha i väskan när man är på språng, mellan möten, till träningen etc.

    Artnr: 184691
  • Näringsinnehåll
  • Ingredienser

    Choklad (24 %) (socker, kakaosmör, skummjölkspulver, vassle, kakaomassa, mjölkfett, emulgeringsmedel (sojalecitin), naturlig vaniljarom, mjölkprotein, vetegluten, fruktossirap, stabiliseringsmedel (sorbitol), glukossirap, fruktooligosackarider, socker, mineraler (kalium, fosfor, natrium, kalcium, magnesium, järn, zink, mangan, koppar, jod, selen), vassle, tistelolja, fettreducerat kakaopulver, karamellarom, emulgeringsmedel (rapslecitin), vitaminer (C, niacin, E, A, pantotensyra, D, tiamin, riboflavin, B6, B12, folsyra, biotin), laktos.


    Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, sojalecitin, gluten och kan innehålla spår av ägg, mandel och hasselnöt.

    Näringstabell1 måltid 2 st (62g)%* DRI måltid100 g%* DRI 100g
    Näringsvärde
    Energi, kJ996 1607 
    kcal237 382 
    Fett, g6,8 11 
    varav    
    -mättat, g3,2 5,1 
    -enkelomättat, g1,8 2,9 
    -fleromättat, g1,2 2 
    Kolhydrater, g30 49 
    varav    
    -sockerarter, g21 34 
    Fiber, g2 3,3 
    Protein, g15 24 
    Salt, g0,4 0,7 
    Vitaminer
    A, µg24431%39449%
    D, µg355%488%
    E, mg432%651%
    C, mg3037%4860%
    Tiamin, mg0,656%191%
    Riboflavin, mg0,753%1,286%
    Niacin, mg5,534%955%
    B6, mg0,533%0,854%
    Folsyra, µg9246%14874%
    B12, µg1,455%2,288%
    Pantotensyra, mg226%342%
    Biotin, µg1122%1836%
    Mineraler
    Natrium, mg176 283 
    Kalium, mg51826%83542%
    Kalcium, mg21727%35044%
    Fosfor, mg38855%62589%
    Magnesium, mg5515%8823%
    Järn, mg5,539%964%
    Zink, mg3,737%660%
    Koppar, mg0,437%0,659%
    Jod, µg4329%7047%
    Selen, µg1732%2851%
    Mangan, mg0,421%0,734%

    * Dagligt referensintag

  • Tillredning
  • Serveringsförslag