24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack)
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack) i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (184691)
24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack)
24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack)

24-pack Modifast Caramel bar (Ekonomipack)

Innehåller 24 bars, vilket motsvarar 12 fullvärdiga måltider eller 24 mellanmål
199 kr
Beställ inom:
  • tim
  • min
  • sek
så skickas din order idag
Nästa order skickas på måndag
Order före 13:00 skickas samma dag

Måltidsersättning, bars med smak av caramel/toffé - 24 st per förp (12 måltider)

Modifast Caramel bar måltidsersättning har mjuk konsistens, chokladöverdrag och riktigt god smak av caramel/toffé. Här kan du köpa dem i ekonomipack, till extra förmånligt pris.

Två Modifast bars klassas som måltidsersättning och kan ersätta en eller ett par måltider per dag. Alla Modifast bars är näringsmässigt likvärdiga, så om du vill kan du ersätta en måltid med två olika bars. Glöm inte att dricka ordentligt till barsen. 

Enstaka bars är perfekta som näringstäta och praktiska mellanmål eller snacks. Något att ha i väskan när man är på språng, mellan möten, till träningen etc.

Artikelnummer: 184691

Ingredienser

Choklad (24 %) (socker, kakaosmör, skummjölkspulver, vassle, kakaomassa, mjölkfett, emulgeringsmedel (sojalecitin), naturlig vaniljarom, mjölkprotein, vetegluten, fruktossirap, stabiliseringsmedel (sorbitol), glukossirap, fruktooligosackarider, socker, mineraler (kalium, fosfor, natrium, kalcium, magnesium, järn, zink, mangan, koppar, jod, selen), vassle, tistelolja, fettreducerat kakaopulver, karamellarom, emulgeringsmedel (rapslecitin), vitaminer (C, niacin, E, A, pantotensyra, D, tiamin, riboflavin, B6, B12, folsyra, biotin), laktos.


Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, sojalecitin, gluten och kan innehålla spår av ägg, mandel och hasselnöt.

Näringstabell1 måltid 2 st (62g)%* DRI måltid100 g%* DRI 100g
Näringsvärde
Energi, kJ996 1607 
kcal237 382 
Fett, g6,8 11 
varav    
-mättat, g3,2 5,1 
-enkelomättat, g1,8 2,9 
-fleromättat, g1,2 2 
Kolhydrater, g30 49 
varav    
-sockerarter, g21 34 
Fiber, g2 3,3 
Protein, g15 24 
Salt, g0,4 0,7 
Vitaminer
A, µg24431%39449%
D, µg355%488%
E, mg432%651%
C, mg3037%4860%
Tiamin, mg0,656%191%
Riboflavin, mg0,753%1,286%
Niacin, mg5,534%955%
B6, mg0,533%0,854%
Folsyra, µg9246%14874%
B12, µg1,455%2,288%
Pantotensyra, mg226%342%
Biotin, µg1122%1836%
Mineraler
Natrium, mg176 283 
Kalium, mg51826%83542%
Kalcium, mg21727%35044%
Fosfor, mg38855%62589%
Magnesium, mg5515%8823%
Järn, mg5,539%964%
Zink, mg3,737%660%
Koppar, mg0,437%0,659%
Jod, µg4329%7047%
Selen, µg1732%2851%
Mangan, mg0,421%0,734%

* Dagligt referensintag

x

Låt oss hålla kontakten!

Registrera dig för vårt digitala nyhetsbrev här, så missar du inga nyheter, erbjudanden och kompispriser!

Namn:
E-post:
Ja, jag vill anmäla mig till e-postlistan!
Jag finns på e-postlistan och vill bli borttagen!

Genom att anmäla dig till Modifasts Nyhetsbrev lämnar du ditt uttryckliga samtycke till att dina personuppgifter (din e-postadress) lagras och används av Impolin AB. Du kan när som helst avbryta din prenumeration, antingen via länken i nyhetsbrevet eller genom att kontakta vår kundservice. Uppgifterna lagras av Impolin AB tills du själv väljer att avregistrera dig.

För ytterligare information om vår hantering av personuppgifter, se år Integritetsskyddspolicy.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev