Modifast LCD Vaniljpudding - 8 måltider

Modifast LCD Vaniljpudding - 8 måltider


Modifast LCD Vaniljpudding - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (195326)
Modifast LCD Vaniljpudding - 8 måltider
Modifast LCD Vaniljpudding - 8 måltider
Modifast LCD Vaniljpudding är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning som kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
Antal: 
109 kr
Order före 13:00 skickas samma dag.
  • Beskrivning
  • Kostersättning, pudding med vaniljsmak - 8 måltider

    Modifast LCD Vaniljpudding har en len och god vaniljsmak. Den fastare formen, jämfört med drycker och soppor, kan bidra till bättre upplevd mättnadskänsla.

    Puddingen tillreds genom att pulvret blandas med 2 dl kallt vatten. Sedan ska puddingen stå i tre minuter innan man äter den med sked. Extra god och kall blir puddingen om påsarna förvaras i kylskåp före tillredning och puddingen får stå i kylskåp under väntetiden.

    Näringsmässigt är Modifast LCD Vaniljpudding likvärdig med övriga Modifast LCD kostersättningar. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

    Artnr: 195326
  • Näringsinnehåll
  • Ingredienser

    Mjölkprotein, maltodextrin, skummjölkspulver, modifierad stärkelse, inulin, socker, sojaolja, mineraler (kalium, natrium, fosfor, kalcium, magnesium, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), solrosolja, vaniljarom, förtjockingsmedel (karragenan), glukossirap, naturlig yoghurtarom, sötningsmedel (acesulfam k, sukralos), färgämne (karotener), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbylaplmitat, askorbinsyra), naturlig arom, arom.

    Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos och kan innehålla spår av ägg, soja och gluten.

    Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
    Näringsvärde
    Energi, kJ87635021592 
    kcal208832378 
    Fett, g4,2177,6 
    varav    
    -mättat, g0,72,61,2 
    -enkelomättat, g1,14,42,0 
    -fleromättat, g2,49,54,3 
    Kolhydrater, g2610347 
    varav    
    -sockerarter, g9,94018 
    Fiber, g 156,6 
    Protein, g14,95927 
    Salt, g1,14,42,0 
    Vitaminer
    A, µg17971732641%
    D, µg1,55,92,754%
    E, mg4,6188,369%
    C, mg15622835%
    Tiamin, mg0,72,61,2109%
    Riboflavin, mg0,72,61,286%
    Niacin, mg6,1241169%
    B6, mg0,41,60,752%
    Folsyra, µg9538117387%
    B12, µg1,24,82,288%
    Pantotensyra, mg0,95,71,728%
    Biotin, µg4,5188,116%
    Mineraler
    Natrium, mg4331731787 
    Kalium, mg8943575162581%
    Kalcium, mg4741894861108%
    Fosfor, mg5282112960137%
    Magnesium, mg5722710327%
    Järn, mg4,2177,654%
    Zink, mg4,3177,878%
    Koppar, mg0,41,50,770%
    Jod, µg83330150100%
    Selen, µg21863971%
    Mangan, mg0,31,30,630%

    * Dsgligt referensintag

  • Tillredning
  • Tillredning

    • Modifast LCD drycker och släta soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten. Puddingarna blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter. Modifast gröt, pasta och currysoppa med nudlar blandas med 1,5 dl vatten. Gröten kan ätas kall eller värmas. Pastan och nudelsoppan värms i mikrovågsugn (eller i kastrull) och ska därefter gärna stå och dra övertäckt några minuter.
    • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. Recepten för de måltider som kräver uppvärmning är dock sammansatta med hänsyn till uppvärmningen.
    • På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
    • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.
    • Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.
  • Serveringsförslag
  • Serveringsförslag

    • Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till 'varmrätt' och sedan en sötare dryck eller pudding som 'efterrätt'.
    • Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.
    • Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.
    • Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.
    • Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.
    • Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.
    • Skapa 'nya' smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.
    • Tillsätt färska kryddor till sopporna.