Modifast LCD Vanilj

Modifast LCD Vanilj - 8 måltider


Modifast LCD Vanilj - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (191526)
Modifast LCD Vanilj - 8 måltider
Modifast LCD Vanilj - 8 måltider
Modifast LCD Vanilj är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning i form av en riktigt god vaniljdryck. Drycken kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
Antal: 
109 kr
Order före 13:00 skickas samma dag.
  • Beskrivning
  • Kostersättning, dryck med vaniljsmak - 8 måltider

    Modifast LCD Vanilj kostersättning har en fyllig smak av vanilj. Eftersom smaken blir godare ju kallare drycken är rekommenderar vi att du förvarar pulverpåsarna i kylskåpet, eftersom pulvret annars värmer vattnet du blandar med något. Har du tillgång till en mixer eller blender som klarar isbitar, kan du avnjuta den extra kall och god - nästan som en vaniljmilkshake. 

    Näringsmässigt är Modifast LCD Vanilj likvärdig med övriga Modifast LCD kostersättningar. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

    Artnr: 191526
  • Näringsinnehåll
  • Ingredienser

    Maltodexrin , mjölkprotein, skummjölkspulver , inulin, solrosolja, mineraler (kalium, natrium, magnesium, fosfor, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), sojaolja, hydrolyserat veteprotein, glukossirap, vaniljarom, förtjockningsmedel (cellulosagummi), emulgeringsmedel (sojalecitin, mono- och diglyceriders citronsyraestrar), vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), färgämne (karotener), sötningsmedel (acesulfam K, sukralos), antioxidaitonsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbylpalmitat, askorbinsyra), naturlig arom

    Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, sojalecitin, gluten och kan innehålla spår av ägg.

    Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
    Näringsvärde
    Energi, kJ90136041638 
    kcal214856389 
    Fett, g4,5188,2 
    varav    
    -mättat, g0,72,91,3 
    -enkelomättat, g1,24,82,2 
    -fleromättat, g2,510,14,6 
    Kolhydrater, g2710849 
    varav    
    -sockerarter, g5,52210 
    Fiber, g4,1167,4 
    Protein, g14,35726 
    Salt, g0,62,21 
    Vitaminer
    A, µg23895043254%
    D, µg1,55,92,754%
    E, mg4,6188,369%
    C, mg16642936%
    Tiamin, mg0,72,61,2109%
    Riboflavin, mg0,72,61,286%
    Niacin, mg5,5221063%
    B6, mg0,421,70,7654%
    Folsyra, µg9638317487%
    B12, µg0,552,2140%
    Pantotensyra, mg1,24,82,237%
    Biotin, µg4,7198,517%
    Mineraler
    Natrium, mg216865393 
    Kalium, mg7763102141071%
    Kalcium, mg23092241952%
    Fosfor, mg19779035951%
    Magnesium, mg6024010929%
    Järn, mg5188,359%
    Zink, mg3,513,96,363%
    Koppar, mg0,41,70,7777%
    Jod, µg6325111476%
    Selen, µg22884073%
    Mangan, mg0,41,70,7638%

    * Dagligt referensintag
  • Tillredning
  • Tillredning

    • Modifast LCD drycker och släta soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten. Puddingarna blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter. Modifast gröt, pasta och currysoppa med nudlar blandas med 1,5 dl vatten. Gröten kan ätas kall eller värmas. Pastan och nudelsoppan värms i mikrovågsugn (eller i kastrull) och ska därefter gärna stå och dra övertäckt några minuter.
    • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. Recepten för de måltider som kräver uppvärmning är dock sammansatta med hänsyn till uppvärmningen.
    • På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
    • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.
    • Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.
  • Serveringsförslag
  • Serveringsförslag

    • Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till 'varmrätt' och sedan en sötare dryck som 'efterrätt'.
    • Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.
    • Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.
    • Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.
    • Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.
    • Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.
    • Skapa 'nya' smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.
    • Tillsätt färska kryddor till sopporna.