Modifast LCD Vanilj
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Vanilj - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (191526)
Modifast LCD Vanilj - 8 måltider
Modifast LCD Vanilj - 8 måltider

Modifast LCD Vanilj - 8 måltider

Modifast LCD Vanilj är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning i form av en riktigt god vaniljdryck. Drycken kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
109 kr / 99 kr
Beställ inom:
  • tim
  • min
  • sek
så skickas din order idag
Nästa order skickas på måndag
Order före 13:00 skickas samma dag

Kostersättning, dryck med vaniljsmak - 8 måltider

Modifast LCD Vanilj kostersättning har en fyllig smak av vanilj. Eftersom smaken blir godare ju kallare drycken är rekommenderar vi att du förvarar pulverpåsarna i kylskåpet, eftersom pulvret annars värmer vattnet du blandar med något. Har du tillgång till en mixer eller blender som klarar isbitar, kan du avnjuta den extra kall och god - nästan som en vaniljmilkshake. 

Näringsmässigt är Modifast LCD Vanilj likvärdig med övriga Modifast LCD kostersättningar. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

Artikelnummer: 191526

Ingredienser

Maltodexrin , mjölkprotein, skummjölkspulver , inulin, solrosolja, mineraler (kalium, natrium, magnesium, fosfor, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), sojaolja, hydrolyserat veteprotein, glukossirap, vaniljarom, förtjockningsmedel (cellulosagummi), emulgeringsmedel (sojalecitin, mono- och diglyceriders citronsyraestrar), vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), färgämne (karotener), sötningsmedel (acesulfam K, sukralos), antioxidaitonsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbylpalmitat, askorbinsyra), naturlig arom

Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, sojalecitin, gluten och kan innehålla spår av ägg.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ90136041638 
kcal214856389 
Fett, g4,5188,2 
varav    
-mättat, g0,72,91,3 
-enkelomättat, g1,24,82,2 
-fleromättat, g2,510,14,6 
Kolhydrater, g2710849 
varav    
-sockerarter, g5,52210 
Fiber, g4,1167,4 
Protein, g14,35726 
Salt, g0,62,21 
Vitaminer
A, µg23895043254%
D, µg1,55,92,754%
E, mg4,6188,369%
C, mg16642936%
Tiamin, mg0,72,61,2109%
Riboflavin, mg0,72,61,286%
Niacin, mg5,5221063%
B6, mg0,421,70,7654%
Folsyra, µg9638317487%
B12, µg0,552,2140%
Pantotensyra, mg1,24,82,237%
Biotin, µg4,7198,517%
Mineraler
Natrium, mg216865393 
Kalium, mg7763102141071%
Kalcium, mg23092241952%
Fosfor, mg19779035951%
Magnesium, mg6024010929%
Järn, mg5188,359%
Zink, mg3,513,96,363%
Koppar, mg0,41,70,7777%
Jod, µg6325111476%
Selen, µg22884073%
Mangan, mg0,41,70,7638%

* Dagligt referensintag

Tillredning

  • Modifast LCD drycker och släta soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten. Puddingarna blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter. Modifast gröt, pasta och currysoppa med nudlar blandas med 1,5 dl vatten. Gröten kan ätas kall eller värmas. Pastan och nudelsoppan värms i mikrovågsugn (eller i kastrull) och ska därefter gärna stå och dra övertäckt några minuter.
  • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. Recepten för de måltider som kräver uppvärmning är dock sammansatta med hänsyn till uppvärmningen.
  • På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
  • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.
  • Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.

Serveringsförslag

  • Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till 'varmrätt' och sedan en sötare dryck som 'efterrätt'.
  • Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.
  • Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.
  • Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.
  • Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.
  • Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.
  • Skapa 'nya' smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.
  • Tillsätt färska kryddor till sopporna.
x

Låt oss hålla kontakten!

Registrera dig för vårt digitala nyhetsbrev här, så missar du inga nyheter, erbjudanden och kompispriser!

Namn:
E-post:
Ja, jag vill anmäla mig till e-postlistan!
Jag finns på e-postlistan och vill bli borttagen!

Genom att anmäla dig till Modifasts Nyhetsbrev lämnar du ditt uttryckliga samtycke till att dina personuppgifter (din e-postadress) lagras och används av Impolin AB. Du kan när som helst avbryta din prenumeration, antingen via länken i nyhetsbrevet eller genom att kontakta vår kundservice. Uppgifterna lagras av Impolin AB tills du själv väljer att avregistrera dig.

För ytterligare information om vår hantering av personuppgifter, se år Integritetsskyddspolicy.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev