Modifast LCD Svamp - 8 måltider
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Svamp - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (206137)
Modifast LCD Svamp - 8 måltider
Modifast LCD Svamp - 8 måltider

Modifast LCD Svamp - 8 måltider

Modifast LCD Svampsoppa är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning. Soppan kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
109 kr

Kostersättning, svampsoppa - 8 måltider

Modifast LCD Svampsoppa är en god och mättande soppa. Den kan upplevas mer som vanlig mat än dryckerna, i och med att den är varm och lite salt i smaken snarare än söt.

Vi föreslår att du äter soppan ur en vanlig tallrik eller skål, så att det känns ännu mer som en vanlig soppa.

Artikelnummer: 206137

Ingredienser

Maltodextrin, mjölkprotein, modifierad stärkelse, skummjölkspulver, hydrolyserat veteprotein, mineraler (kalium, natrium, kalcium, fosfor, magnesium, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), inulin, sojaolja, solrosolja,  glukossirap, juicekoncentrat av champinjon, champinjon, naturlig svamparom, grädde, emulgeringsmedel (sojalecitin, mono- och diglyceriders citronsyraestrar), jästextrakt, persilja, rismjöl, lökpulver, salt, muskot, vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), vitlökspuré, peppar, smakförstärkare  (natriumglutamat, dinatriuminosinat, dinatriumguanylat), anitoxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbylpalmitat, askorbinsyra, rosmarinextrakt)

Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, sojalecitin, gluten och kan innehålla spår av ägg.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ90636231647 
kcal216862392 
Fett, g6,12411 
varav    
-mättat, g1,04,01,8 
-enkelomättat, g1,66,42,9 
-fleromättat, g3,2135,9 
Kolhydrater, g239242 
varav    
-sockerarter, g3,9167,1 
Fiber, g4,6188 
Protein, g14,95927 
Salt, g1,14,42 
VITAMINER
A, µg21586039149%
D, µg1,76,83,162%
E, mg4,3177,865%
C, mg14552531%
Tiamin, mg0,72,61,2109%
Riboflavin, mg0,72,61,286%
Niacin, mg6,1241169%
B6, mg0,471,90,8661%
Folsyra, µg138550250125%
B12, µg0,461,80,8434%
Pantotensyra, mg1,24,82,237%
Biotin, µg5,221919%
MINERALER
Natrium, mg4331731787 
Kalium, mg8843538160880%
Kalcium, mg4481791814102%
Fosfor, mg3891558780101%
Magnesium, mg6325111430%
Järn, mg5188,359%
Zink, mg3,313,2660%
Koppar, mg0,461,80,8383%
Jod, µg5522010067%
Selen, µg3012155100%
Mangan, mg0,52,00,945%

* Dagligt referensintag

Tillredning

  • Modifast LCD drycker och soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten medan puddingarna/moussen blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter.
  • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
  • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.

 

Serveringsförslag

Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till "varmrätt" och sedan en sötare dryck som "efterrätt".

Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.

Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.

Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.

Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.

Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.

Skapa "nya" smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.

Tillsätt färska kryddor till sopporna.