Modifast LCD Sparris - 8 måltider

Modifast LCD Sparris - 8 måltider


Modifast LCD Sparris - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (206633)
Modifast LCD Sparris - 8 måltider
Modifast LCD Sparris - 8 måltider
Modifast LCD Sparrissoppa är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning. Soppan kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
Antal: 
109 kr
Order före 13:00 skickas samma dag.
  • Beskrivning
  • Kostersättning, sparrissoppa - 8 måltider

    Modifast LCD Sparris är en god och mättande soppa. Den kan upplevas mer som vanlig mat än dryckerna, i och med att den är varm och lite salt i smaken snarare än söt. Vi föreslår att du äter soppan ur en vanlig tallrik, så att det känns ännu mer som en vanlig soppa.

    Näringsmässigt är Modifast LCD Sparris likvärdig med övriga Modifast LCD kostersättningar. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

    Artnr: 206633
  • Näringsinnehåll
  • Ingredienser

    Maltodextrin, mjölkprotein, modifierad stärkelse, skummjölkspulver, hydrolyserat veteprotein, inulin, solrosolja, mineraler (kalium, natrium, magnesium, fosfor, kalcium, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), sojaolja, glukossirap, sparrisarom, sparrisjuice,  salt, naturlig arom (grädde, selleri), smakförstärkare (natriumglutamat, dinatriuminosinat, dinatriumguanylat), persilja, vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), anitoxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbylpalmitat, askorbinsyra, citronsyra), färgämne (karotener), emulgeringsmedel (sojalecitin, mono- och diglyceriders citronsyraestrar)

    Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, gluten, laktos, sojalecitin, selleri och kan innehålla spår av ägg.

    Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
    Näringsvärde
    Energi, kJ90436151643 
    kcal215860391 
    Fett, g5,52210 
    varav    
    -mättat, g0,93,51,6 
    -enkelomättat, g1,45,72,6 
    -fleromättat, g3,112,35,6 
    Kolhydrater, g24,89945 
    varav    
    -sockerarter, g4,517,88,1 
    Fiber, g4,618,38,3 
    Protein, g145726 
    Salt, g1,24,82,2 
    VITAMINER
    A, µg22188440250%
    D, µg26358%
    E, mg5209,176%
    C, mg15592734%
    Tiamin, mg0,62,41,1100%
    Riboflavin, mg0,62,41,179%
    Niacin, mg5,5221063%
    B6, mg0,51,80,859%
    Folsyra, µg138550250125%
    B12, µg0,62,2140%
    Pantotensyra, mg0,93,71,728%
    Biotin, µg5,5221020%
    MINERALER
    Natrium, mg4761904865 
    Kalium, mg8533410155078%
    Kalcium, mg22891141452%
    Fosfor, mg21083838154%
    Magnesium, mg5722710327%
    Järn, mg519961%
    Zink, mg3,313,2660%
    Koppar, mg0,41,60,774%
    Jod, µg5522010067%
    Selen, µg19773564%
    Mangan, mg0,41,80,840%

    * Dagligt referensintag
  • Tillredning
  • Tillredning

    • Modifast LCD drycker och släta soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten. Puddingarna blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter. Modifast gröt, pasta och currysoppa med nudlar blandas med 1,5 dl vatten. Gröten kan ätas kall eller värmas. Pastan och nudelsoppan värms i mikrovågsugn (eller i kastrull) och ska därefter gärna stå och dra övertäckt några minuter.
    • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. Recepten för de måltider som kräver uppvärmning är dock sammansatta med hänsyn till uppvärmningen.
    • På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
    • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.
    • Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.
  • Serveringsförslag
  • Serveringsförslag

    • Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till 'varmrätt' och sedan en sötare dryck som 'efterrätt'.
    • Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.
    • Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.
    • Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.
    • Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.
    • Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.
    • Skapa 'nya' smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.
    • Tillsätt färska kryddor till sopporna.