Modifast LCD Raspberry & Oats - 4 måltider
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Raspberry & Oats - 4 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (210416)
Modifast LCD Raspberry & Oats - 4 måltider
Modifast LCD Raspberry & Oats - 4 måltider

Modifast LCD Raspberry & Oats - 4 måltider

Vår gröna serie produkter innehåller noga utvalda ingredienser som t.ex. naturliga aromer, havre och soja samt är sötade med honung och brunt rörsocker.
74 kr / 59 kr
Beställ inom:
  • tim
  • min
  • sek
så skickas din order idag
Nästa order skickas på måndag
Order före 13:00 skickas samma dag

Kostersättning, dryck med hallon- och havresmak - 4 måltider


Modifast LCD Raspberry & Oats är en komplett kostersättning som kan användas för att ersätta enstaka eller samtliga måltider under en dag. Den har en högre andel vegetabiliskt protein och fiber och innehåller naturliga sötningsmedel. Smaken passar dig som vill ha en något mindre söt dryck.

Eftersom Modifast LCD Raspberry & Oats är godast när den är riktigt kall är det bäst om du förvarar pulverpåsarna i kylskåpet, eftersom pulvret annars värmer vattnet du blandar med något.

Näringsmässigt är Modifast LCD Raspberry & Oats likvärdig med övriga Modifast LCD kostersättningar. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

Artikelnummer: 210416

NÄRINGSINNEHÅLL

Sojaprotein* 17,9%, brunt rörsocker, hydrolyserat veteprotein, sojaolja, inulin, mineraler (kalium, kalcium, magnesium, natrium, järn, zink, jod, mangan, koppar, selen), majsstärkelse, havrefiber 4,4%, torkad honung, naturlig havrearom, glukossirap, naturlig hallonarom 1,7%, maltodextrin, torkade hallon 0,9%, koncentrat av rödbetsjuice, socker, antioxidationsmedel (citronsyra), mjölkprotein, vitaminer (C, E, niacin, pantotensyra, A, D, tiamin, B6, B12, riboflavin, K, folsyra, biotin), naturlig arom.

*Innehåller emulgeringsmedel sojalecitin

Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, gluten, soja och kan innehålla spår av ägg. Låglaktos.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ89835931633 
kcal214856389 
Fett, g6,12411 
varav    
-mättat, g0,93,71,7 
Kolhydrater, g218438 
varav    
-sockerarter, g124621 
Fiber, g7,22913 
Protein, g156228 
Salt, g0,72,61,2 
Vitaminer
A, µg318127257872%
D, µg2,28,8480%
E, mg7,22913108%
C, mg351416480%
K, µg311235675%
Tiamin, mg0,72,91,3118%
Riboflavin, mg0,72,61,286%
Niacin, mg6,6261275%
B6, mg0,532,1169%
Folsyra, µg157627285143%
B12, µg0,833,31,560%
Pantotensyra, mg3,2135,998%
Biotin, µg20793672%
Mineraler
Kalium, mg8273307150375%
Kalcium, mg357142864981%
Fosfor, mg3981593724103%
Magnesium, mg15060127373%
Järn, mg6241179%
Zink, mg4,1167,474%
Koppar, mg0,520,990%
Jod, µg7128412986%
Selen, µg251014684%
Mangan, mg1,24,62,1105%

* Dagligt referensintag

Tillredning

  • Modifast LCD drycker och släta soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten. Puddingarna blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter. Modifast gröt, pasta och currysoppa med nudlar blandas med 1,5 dl vatten. Gröten kan ätas kall eller värmas. Pastan och nudelsoppan värms i mikrovågsugn (eller i kastrull) och ska därefter gärna stå och dra övertäckt några minuter.
  • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. Recepten för de måltider som kräver uppvärmning är dock sammansatta med hänsyn till uppvärmningen.
  • På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
  • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.
  • Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.

Serveringsförslag

  • Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till 'varmrätt' och sedan en sötare dryck som 'efterrätt'.
  • Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.
  • Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.
  • Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.
  • Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.
  • Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.
  • Skapa 'nya' smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.
  • Tillsätt färska kryddor till sopporna.
x

Låt oss hålla kontakten!

Registrera dig för vårt digitala nyhetsbrev här, så missar du inga nyheter, erbjudanden och kompispriser!

Namn:
E-post:
Ja, jag vill anmäla mig till e-postlistan!
Jag finns på e-postlistan och vill bli borttagen!

Genom att anmäla dig till Modifasts Nyhetsbrev lämnar du ditt uttryckliga samtycke till att dina personuppgifter (din e-postadress) lagras och används av Impolin AB. Du kan när som helst avbryta din prenumeration, antingen via länken i nyhetsbrevet eller genom att kontakta vår kundservice. Uppgifterna lagras av Impolin AB tills du själv väljer att avregistrera dig.

För ytterligare information om vår hantering av personuppgifter, se år Integritetsskyddspolicy.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev