Modifast LCD Raspberry & Oats
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Raspberry & Oats i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (210416)
Modifast LCD Raspberry & Oats
Modifast LCD Raspberry & Oats

Modifast LCD Raspberry & Oats

Vår gröna serie produkter innehåller noga utvalda ingredienser som t.ex. naturliga aromer, havre och soja samt är sötade med honung och brunt rörsocker.
74 kr

Kostersättning, dryck med hallon- och havresmak - 4 måltider


Modifast LCD Raspberry & Oats är en komplett kostersättning som kan användas för att ersätta enstaka eller samtliga måltider under en dag. Den har en högre andel vegetabiliskt protein och fiber och innehåller naturliga sötningsmedel.
Artikelnummer: 210416

NÄRINGSINNEHÅLL

Sojaprotein* 17,9%, brunt rörsocker, hydrolyserat veteprotein, sojaolja, inulin, mineraler (kalium, kalcium, magnesium, natrium, järn, zink, jod, mangan, koppar, selen), majsstärkelse, havrefiber 4,4%, torkad honung, naturlig havrearom, glukossirap, naturlig hallonarom 1,7%, maltodextrin, torkade hallon 0,9%, koncentrat av rödbetsjuice, socker, antioxidationsmedel (citronsyra), mjölkprotein, vitaminer (C, E, niacin, pantotensyra, A, D, tiamin, B6, B12, riboflavin, K, folsyra, biotin), naturlig arom.

*Innehåller emulgeringsmedel sojalecitin

Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, gluten, soja och kan innehålla spår av ägg. Låglaktos.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ89835931633 
kcal214856389 
Fett, g6,12411 
varav    
-mättat, g0,93,71,7 
Kolhydrater, g218438 
varav    
-sockerarter, g124621 
Fiber, g7,22913 
Protein, g156228 
Salt, g0,72,61,2 
Vitaminer
A, µg318127257872%
D, µg2,28,8480%
E, mg7,22913108%
C, mg351416480%
K, µg311235675%
Tiamin, mg0,72,91,3118%
Riboflavin, mg0,72,61,286%
Niacin, mg6,6261275%
B6, mg0,532,1169%
Folsyra, µg157627285143%
B12, µg0,833,31,560%
Pantotensyra, mg3,2135,998%
Biotin, µg20793672%
Mineraler
Kalium, mg8273307150375%
Kalcium, mg357142864981%
Fosfor, mg3981593724103%
Magnesium, mg15060127373%
Järn, mg6241179%
Zink, mg4,1167,474%
Koppar, mg0,520,990%
Jod, µg7128412986%
Selen, µg251014684%
Mangan, mg1,24,62,1105%

* Dagligt referensintag