Modifast LCD Potatis-purjolök, med spenat - 8 måltider

Modifast LCD Potatis-purjolök, med spenat - 8 måltider


Modifast LCD Potatis-purjolök, med spenat - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (206634)
Modifast LCD Potatis-purjolök, med spenat - 8 måltider
Modifast LCD Potatis-purjolök, med spenat - 8 måltider
Modifast LCD Potatis-purjolök är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning i form av en god och mättande soppa. Soppan kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
Antal: 
109 kr
Order före 13:00 skickas samma dag.
  • Beskrivning
  • Kostersättning, Potatis-purjolök soppa - 8 måltider

    Modifast LCD Potatis-purjolök är en god och smakrik soppa, med smak av potatis, purjolök samt bladspenat. Den kan upplevas mer som vanlig mat än dryckerna, i och med att den är varm och lite salt i smaken snarare än söt.

    Smidigast tillreder du soppan genom att blanda påsens innehåll med 2 dl vatten i en shaker och sedan värmer den utan lock i mikrovågsugnen. Värm till ättemperatur, max 60 grader, för att bevara alla näringsämnen. Redan varmt vatten ska på grund av tryckbildning aldrig användas för att blanda ut pulver i en shaker. Vi föreslår att du äter soppan ur en vanlig tallrik, så att det känns ännu mer som en vanlig soppa.

    Näringsmässigt är Modifast LCD Potatis-purjolök likvärdig med övriga Modifast LCD kostersättningar. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

    Artnr: 206634
  • Näringsinnehåll
  • Ingredienser

    Mjölkprotein, maltodextrin, modifierad stärkelse, hydrolyserat veteprotein, mineraler (kalium, natrium, magnesium, fosfor, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), skummjölkspulver, inulin, solrosolja, sojaolja, spenat, naturlig lökarom, glukossirap, potatis, lök, maltodextrin, majsstärkelse,  sellerijuice,  salt, arom (grönskasbuljong, lök), emulgeringsmedel (sojalecitin, mono- och diglyceriders citronsyraestrar), smakförstärkare (natriumglutamat, dinatriuminosinat, dinatriumguanylat), laktos, gräslök, mjölkfett, selleri, vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), anitoxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbylpalmitat, askorbinsyra, natriumdisulfit), färgämne (kurkumin).

    Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, gluten, sojalecitin, selleri och kan innehålla spår av ägg.

    Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
    Näringsvärde
    Energi, kJ89435771626 
    kcal213851387 
    Fett, g6,12411 
    varav    
    -mättat, g0,93,71,7 
    -enkelomättat, g1,55,92,7 
    -fleromättat, g3,413,46,1 
    Kolhydrater, g239242 
    varav    
    -sockerarter, g3,5146,4 
    Fiber, g5,52210 
    Protein, g13,85525 
    Salt, g1,55,92,7 
    Vitaminer
    A, µg21385138748%
    D, µg1,35,32,448%
    E, mg5,0209,176%
    C, mg19773544%
    Tiamin, mg0,93,51,6145%
    Riboflavin, mg0,72,61,286%
    Niacin, mg5,52210,063%
    B6, mg0,502,00,9064%
    Folsyra, µg138550250125%
    B12, µg0,512,00,9237%
    Pantotensyra, mg1,14,42,033%
    Biotin, µg4,8198,818%
    Mineraler
    Natrium, mg58423371062 
    Kalium, mg7983190145073%
    Kalcium, mg24899045056%
    Fosfor, mg19779035951%
    Magnesium, mg13955725367%
    Järn, mg4,8198,762%
    Zink, mg3,313,2660%
    Koppar, mg0,41,70,7777%
    Jod, µg5522010067%
    Selen, µg18703258%
    Mangan, mg0,52,00,945%

    * Dagligt referensintag
  • Tillredning
  • Tillredning

    • Modifast LCD drycker och släta soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten. Puddingarna blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter. Modifast gröt, pasta och currysoppa med nudlar blandas med 1,5 dl vatten. Gröten kan ätas kall eller värmas. Pastan och nudelsoppan värms i mikrovågsugn (eller i kastrull) och ska därefter gärna stå och dra övertäckt några minuter.
    • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. Recepten för de måltider som kräver uppvärmning är dock sammansatta med hänsyn till uppvärmningen.
    • På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
    • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.
    • Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.
  • Serveringsförslag
  • Serveringsförslag

    • Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till 'varmrätt' och sedan en sötare dryck som 'efterrätt'.
    • Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.
    • Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.
    • Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.
    • Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.
    • Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.
    • Skapa 'nya' smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.
    • Tillsätt färska kryddor till sopporna.