Modifast LCD Potatis-purjolök, med spenat - 8 måltider
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Potatis-purjolök, med spenat - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (206634)
Modifast LCD Potatis-purjolök, med spenat - 8 måltider
Modifast LCD Potatis-purjolök, med spenat - 8 måltider

Modifast LCD Potatis-purjolök, med spenat - 8 måltider

Modifast LCD Potatis-purjolök är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning i form av en riktigt god soppa. Soppan kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
109 kr

Kostersättning, Potatis-purjolök soppa - 8 måltider

Modifast LCD Potatis-purjolök är en god och mättande soppa, med smak av potatis, purjolök samt bladspenat. Den kan upplevas mer som vanlig mat än dryckerna, i och med att den är varm och lite salt i smaken snarare än söt.

Vi föreslår att du äter soppan ur en vanlig tallrik, så att det känns ännu mer som en vanlig soppa.

Artikelnummer: 206634

Ingredienser

Mjölkprotein, maltodextrin, modifierad stärkelse, hydrolyserat veteprotein, mineraler (kalium, natrium, magnesium, fosfor, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), skummjölkspulver, inulin, solrosolja, sojaolja, spenat, naturlig lökarom, glukossirap, potatis, lök, maltodextrin, majsstärkelse,  sellerijuice,  salt, arom (grönskasbuljong, lök), emulgeringsmedel (sojalecitin, mono- och diglyceriders citronsyraestrar), smakförstärkare (natriumglutamat, dinatriuminosinat, dinatriumguanylat), laktos, gräslök, mjölkfett, selleri, vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), anitoxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbylpalmitat, askorbinsyra, natriumdisulfit), färgämne (kurkumin).

Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, gluten, sojalecitin, selleri och kan innehålla spår av ägg.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ89435771626 
kcal213851387 
Fett, g6,12411 
varav    
-mättat, g0,93,71,7 
-enkelomättat, g1,55,92,7 
-fleromättat, g3,413,46,1 
Kolhydrater, g239242 
varav    
-sockerarter, g3,5146,4 
Fiber, g5,52210 
Protein, g13,85525 
Salt, g1,55,92,7 
Vitaminer
A, µg21385138748%
D, µg1,35,32,448%
E, mg5,0209,176%
C, mg19773544%
Tiamin, mg0,93,51,6145%
Riboflavin, mg0,72,61,286%
Niacin, mg5,52210,063%
B6, mg0,502,00,9064%
Folsyra, µg138550250125%
B12, µg0,512,00,9237%
Pantotensyra, mg1,14,42,033%
Biotin, µg4,8198,818%
Mineraler
Natrium, mg58423371062 
Kalium, mg7983190145073%
Kalcium, mg24899045056%
Fosfor, mg19779035951%
Magnesium, mg13955725367%
Järn, mg4,8198,762%
Zink, mg3,313,2660%
Koppar, mg0,41,70,7777%
Jod, µg5522010067%
Selen, µg18703258%
Mangan, mg0,52,00,945%

* Dagligt referensintag

Tillredning

  • Modifast LCD drycker och soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten medan puddingarna blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter.
  • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
  • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.

 

Serveringsförslag

Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till "varmrätt" och sedan en sötare dryck som "efterrätt".

Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.

Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.

Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.

Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.

Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.

Skapa "nya" smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.

Tillsätt färska kryddor till sopporna.