Modifast LCD Pasta Bolognese - 4 måltider

Modifast LCD Pasta Bolognese - 4 måltider


Modifast LCD Pasta Bolognese - 4 måltider i gruppen Handla här / Kostersättningar hos Modifast (216698)
Modifast LCD Pasta Bolognese - 4 måltider
Modifast LCD Pasta Bolognese - 4 måltider
Modifast LCD Pasta Bolognese är en näringsmässigt komplett kostersättning, som kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättning per dag.
Antal: 
79 kr
Order före 13:00 skickas samma dag.
  • Beskrivning
  • Kostersättning, Pasta Bolognese - 4 måltider

    Modifast LCD Pasta Bolognese är en krämig och god pastarätt och innehåller ett vegetariskt köttalternativ. Den kan upplevas mer som vanlig mat än dryckerna, i och med att den är varm och smakrik samt innehåller pastaskruvar som ger efterlängtat tuggmotstånd.

    Enklast är att röra ut påsens innehåll i 1,5 dl kallt vatten direkt i  en djup tallrik eller skål och därefter värma pastan i mikrovågsugn ca 3 min (600-750 W). Låt den sedan stå övertäckt några minuter innan du äter, så att pastaskruvarna hinner bli ordentligt mjuka. Smaklig måltid!

    Näringsmässigt är Modifast LCD Pasta Bolognese likvärdig med övriga Modifast LCD kostersättningar. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

    Artnr: 216698
  • Näringsinnehåll
  • Ingredienser

    Pasta (vete), mjölkprotein, sojaprotein, tomatpulver, sojaolja, naturlig köttarom (innehåller vete), mineraler (kalcium, kalium, magnesium, järn, zink, koppar, mangan, jod, selen), maltodextrin, lökpulver, salt, naturlig arom, antioxidationsmedel (citronsyra, askorbylpalmitat, alfa-tokoferol), torkad persilja, förtjockningsmedel (guarkärnmjöl), mjölkmineraler (med laktos), vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, D, B6, riboflavin, tiamin, B12, folsyra, biotin), oregano, vitlök, emulgeringsmedel (sojalecitin), färgämne (paprikaoleoresin).

    Allergiinformation: Innehåller gluten, mjölkprotein, laktos, soja och kan innehålla spår av ägg, selleri, mandel, hasselnöt och fisk.

    Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
    Näringsvärde
    Energi, kJ95238071535 
    kcal225900363 
    Fett, g3,4145,5 
    varav    
    -mättat, g0,62,51,0 
    Kolhydrater, g3212952 
    varav    
    -sockerarter, g4166,4 
    Fiber, g2,9114,6 
    Protein, g156024 
    Salt, g1,35,22,1 
    Vitaminer
    A, µg466186575294%
    D, µg311,94,896%
    E, mg519863%
    C, mg62248100125%
    Tiamin, mg0,41,70,764%
    Riboflavin, mg0,62,5171%
    Niacin, mg6,8271169%
    B6, mg0,62,20,964%
    Folsyra, µg162647261131%
    B12, µg0,520,832%
    Pantotensyra, mg1,24,71,932%
    Biotin, µg8321326%
    Mineraler
    Natrium, mg5122049826 
    Kalium, mg7733093124763%
    Kalcium, mg24196238849%
    Fosfor, mg21987835451%
    Magnesium, mg11445618449%
    Järn, mg623966%
    Zink, mg3,6145,858%
    Koppar, mg0,41,60,766%
    Jod, µg391566342%
    Selen, µg17692851%
    Mangan, mg12,20,945%

    * Dagligt referensintag
  • Tillredning
  • Tillredning

    • Modifast LCD drycker och släta soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten. Puddingarna blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter. Modifast gröt, pasta och currysoppa med nudlar blandas med 1,5 dl vatten. Gröten kan ätas kall eller värmas. Pastan och nudelsoppan värms i mikrovågsugn (eller i kastrull) och ska därefter gärna stå och dra övertäckt några minuter.
    • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. Recepten för de måltider som kräver uppvärmning är dock sammansatta med hänsyn till uppvärmningen.
    • På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
    • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.
    • Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.
  • Serveringsförslag