Modifast LCD Kaffe - 8 måltider
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Kaffe - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (191525)
Modifast LCD Kaffe - 8 måltider
Modifast LCD Kaffe - 8 måltider

Modifast LCD Kaffe - 8 måltider

Modifast LCD Kaffe är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning i form av en riktigt god kaffedryck. Drycken kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
109 kr

Kostersättning, dryck med kaffesmak - 8 måltider

Modifast LCD Kaffe har en riktigt god och mustig kaffesmak. Lås dig inte vid traditionen att kaffesmaken är förbehållen varma drycker utan prova. Detta kan mycket väl bli en positiv överraskning och din nya favorit! Vill du ha den varm går det naturligtvis utmärkt att värma den också, till max 60 grader för att garantera näringsinnehållet.

Artikelnummer: 191525

Ingredienser

Glukossirap, mjölkprotein, skummjölkspulver, inulin, solrosolja, mineraler (kalium, natrium, fosfor, magnesium, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), sojaolja, naturlig kaffearom, förtjockningsmedel (cellulosagummi), vaniljarom, emulgeringsmedel (sojalecitin, mono- och diglyceriders citronsyraestrar), antioxidationsmedel (askorbylpalmitat, tokoferolrika extrakt, askorbinsyra), vitaminer (C,E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), sötningsmedel (acesulfam k, sukralos), naturlig arom

Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, sojalecitin och kan innehålla spår av gluten och ägg.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ91836721669 
kcal218871396 
Fett, g4,3177,8 
varav    
-mättat, g0,72,61,2 
-enkelomättat, g1,24,62,1 
-fleromättat, g2,49,74,4 
Kolhydrater, g2911753 
varav    
-sockerarter, g7,73114 
Fiber, g (4 E%)2,6104,7 
Protein, g14,35726 
Salt, g0,62,21 
VITAMINER
A, µg260103847259%
D, µg1,45,52,550%
E, mg5,2219,579%
C, mg16642936%
Tiamin, mg0,72,61,2109%
Riboflavin, mg0,72,91,393%
Niacin, mg5,3219,761%
B6, mg0,41,60,753%
Folsyra, µg9638517588%
B12, µg0,72,61,248%
Pantotensyra, mg14,21,932%
Biotin, µg5,5221020%
MINERALER
Natrium, mg216865393 
Kalium, mg8153258,2148174%
Kalcium, mg287,1114852265%
Fosfor, mg23995543462%
Magnesium, mg5722710327%
Järn, mg5198,661%
Zink, mg3,413,66,262%
Koppar, mg0,41,60,771%
Jod, µg6325111476%
Selen, µg25994582%
Mangan, mg0,41,70,838%

* Dagligt referensintag

Tillredning

  • Modifast LCD drycker och soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten medan puddingarna/moussen blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter.
  • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
  • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.

 

Serveringsförslag

Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till "varmrätt" och sedan en sötare dryck som "efterrätt".

Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.

Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.

Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.

Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.

Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.

Skapa "nya" smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.

Tillsätt färska kryddor till sopporna.