Modifast LCD Jordgubb - 8 måltider
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Jordgubb - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (206637)
Modifast LCD Jordgubb - 8 måltider
Modifast LCD Jordgubb - 8 måltider

Modifast LCD Jordgubb - 8 måltider

Modifast LCD Jordgubb är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning i form av en riktigt god jordgubbsdryck. Drycken kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
109 kr

Kostersättning, dryck med jordgubbsmak - 8 måltider

Modifast LCD Jordgubb har en härligt somrig och god jordgubbsmak och är det senaste tillskottet bland dryckerna.

Artikelnummer: 206637

Ingredienser

Maltodextrin, skummjölkspulver, mjölkprotein, inulin, hydrolyserat veteprotein, sojaolja, mineraler(kalium, natrium, magnesium, fosfor, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), solrosolja, glukossirap, aromer (jordgubb, vanilj), förtjockningsmedel (cellulosagummi), färgämne (rödbetsrött), sötningsmedel (acesulfam K, sukralos), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), vitaminer(C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, citronsyra, askorbylpalmitat, askorbinsyra), naturlig arom

Allergiinformation: Innehåller gluten, mjölkprotein, laktos och kan innehålla spår av ägg och soja.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ91336521660 
kcal217867394 
Fett, g4,8198,7 
varav    
-mättat, g0,83,11,4 
-enkelomättat, g1,35,12,3 
-fleromättat, g2,8115 
Kolhydrater, g2811050 
varav    
-sockerarter, g6,124,211 
Fiber, g4,317,47,9 
Protein, g13,85525 
Salt, g0,72,61,2 
VITAMINER
A, µg23895043254%
D, µg1,55,92,754%
E, mg4,6188,369%
C, mg16642936%
Tiamin, mg0,72,61,2109%
Riboflavin, mg0,72,61,286%
Niacin, mg5,5221063%
B6, mg0,41,70,854%
Folsyra, µg137,5550250125%
B12, µg0,62,2140%
Pantotensyra, mg1,24,82,237%
Biotin, µg6,1241122%
MINERALER
Natrium, mg2601039472 
Kalium, mg7843135142571%
Kalcium, mg254101646258%
Fosfor, mg21987639857%
Magnesium, mg6024010929%
Järn, mg4,6188,359%
Zink, mg3,5146,363%
Koppar, mg0,41,70,877%
Jod, µg6325111476%
Selen, µg22884073%
Mangan, mg0,41,70,838%

* Dagligt referensintag

Tillredning

  • Modifast LCD drycker och soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten medan puddingarna/moussen blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter.
  • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
  • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.

 

Serveringsförslag

Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till "varmrätt" och sedan en sötare dryck som "efterrätt".

Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.

Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.

Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.

Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.

Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.

Skapa "nya" smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.

Tillsätt färska kryddor till sopporna.