Modifast LCD Honey & Oats
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Honey & Oats i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (210274)
Modifast LCD Honey & Oats
Modifast LCD Honey & Oats

Modifast LCD Honey & Oats

Vår gröna serie produkter innehåller noga utvalda ingredienser som t.ex. naturliga aromer, havre och soja samt är sötade med honung och brunt rörsocker.
74 kr

Kostersättning, dryck med honung- och havresmak - 4 måltider


Modifast LCD Honey & Oats är en komplett kostersättning som kan användas för att ersätta enstaka eller samtliga måltider under en dag. Den har en högre andel vegetabiliskt protein och fiber och innehåller naturliga sötningsmedel.
Artikelnummer: 210274

NÄRINGSINNEHÅLL

Sojaprotein* 17,7%, brunt rörsocker, hydrolyserat veteprotein, inulin, sojaolja, mineraler (kalium, kalcium, natrium, magnesium, järn, zink, jod, mangan, koppar, selen), havrefiber 4,4%, honung 4,1%, majsstärkelse, naturlig havrearom, fruktos, glukossirap, naturlig vaniljarom, naturliga aromer, mjölkprotein, vitaminer (C, E, niacin, pantotensyra, A, D, tiamin, B6, riboflavin, K, B12, folsyra, biotin).

*Innehåller emulgeringsmedel sojalecitin

Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, gluten, soja och kan innehålla spår av ägg. Låglaktos.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ91236501659 
kcal217869395 
Fett, g6,12411 
varav    
-mättat, g0,93,51,6 
Kolhydrater, g228840 
varav    
-sockerarter, g155927 
Fiber, g6,62612 
Protein, g156228 
Salt, g0,72,61,2 
Vitaminer
A, µg24296844055%
D, µg1,873,264%
E, mg6,62612100%
C, mg321305974%
K, µg371506891%
Tiamin, mg0,72,91,3118%
Riboflavin, mg0,83,11,4100%
Niacin, mg6,1241169%
B6, mg0,612,41,179%
Folsyra, µg110440200100%
B12, µg0,773,11,456%
Pantotensyra, mg3,1135,795%
Biotin, µg15592754%
Mineraler
Kalium, mg7983190145073%
Kalcium, mg343137162378%
Fosfor, mg3931573715102%
Magnesium, mg12550222861%
Järn, mg6241179%
Zink, mg4,3177,878%
Koppar, mg0,520,9191%
Jod, µg7529913691%
Selen, µg251014684%
Mangan, mg0,93,51,680%

* Dagligt referensintag