Modifast LCD Honey & Oats - 4 måltider
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Honey & Oats - 4 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (210274)
Modifast LCD Honey & Oats - 4 måltider
Modifast LCD Honey & Oats - 4 måltider

Modifast LCD Honey & Oats - 4 måltider

Vår gröna serie produkter innehåller noga utvalda ingredienser som t.ex. naturliga aromer, havre och soja samt är sötade med honung och brunt rörsocker.
74 kr

Kostersättning, dryck med honung- och havresmak - 4 måltider


Modifast LCD Honey & Oats är en komplett kostersättning som kan användas för att ersätta enstaka eller samtliga måltider under en dag. Den har en högre andel vegetabiliskt protein och fiber och innehåller naturliga sötningsmedel.
Artikelnummer: 210274

NÄRINGSINNEHÅLL

Sojaprotein* 17,7%, brunt rörsocker, hydrolyserat veteprotein, inulin, sojaolja, mineraler (kalium, kalcium, natrium, magnesium, järn, zink, jod, mangan, koppar, selen), havrefiber 4,4%, honung 4,1%, majsstärkelse, naturlig havrearom, fruktos, glukossirap, naturlig vaniljarom, naturliga aromer, mjölkprotein, vitaminer (C, E, niacin, pantotensyra, A, D, tiamin, B6, riboflavin, K, B12, folsyra, biotin).

*Innehåller emulgeringsmedel sojalecitin

Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, gluten, soja och kan innehålla spår av ägg. Låglaktos.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ91236501659 
kcal217869395 
Fett, g6,12411 
varav    
-mättat, g0,93,51,6 
Kolhydrater, g228840 
varav    
-sockerarter, g155927 
Fiber, g6,62612 
Protein, g156228 
Salt, g0,72,61,2 
Vitaminer
A, µg24296844055%
D, µg1,873,264%
E, mg6,62612100%
C, mg321305974%
K, µg371506891%
Tiamin, mg0,72,91,3118%
Riboflavin, mg0,83,11,4100%
Niacin, mg6,1241169%
B6, mg0,612,41,179%
Folsyra, µg110440200100%
B12, µg0,773,11,456%
Pantotensyra, mg3,1135,795%
Biotin, µg15592754%
Mineraler
Kalium, mg7983190145073%
Kalcium, mg343137162378%
Fosfor, mg3931573715102%
Magnesium, mg12550222861%
Järn, mg6241179%
Zink, mg4,3177,878%
Koppar, mg0,520,9191%
Jod, µg7529913691%
Selen, µg251014684%
Mangan, mg0,93,51,680%

* Dagligt referensintag

Tillredning

  • Modifast LCD drycker och soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten medan puddingarna/moussen blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter.
  • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
  • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.