Modifast LCD Gröt med vaniljsmak - 8 måltider
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Gröt med vaniljsmak - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (206136)
Modifast LCD Gröt med vaniljsmak - 8 måltider
Modifast LCD Gröt med vaniljsmak - 8 måltider

Modifast LCD Gröt med vaniljsmak - 8 måltider

Modifast LCD vaniljgröt är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning i form av en riktigt god havregrynsgröt. Gröten kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
109 kr

Kostersättning, gröt med vaniljsmak - 8 måltider

Modifast LCD Gröt med vaniljsmak har en härligt god vaniljsmak och kan ätas både kall, för att få mer tuggmotstånd, och varm som en vanlig havregrynsgröt.

Artikelnummer: 206136

Ingredienser

Havregryn, mjölkprotein, skummjölkspulver, havrekli, maltodextrin, mineraler (kalium, natrium, magnesium, fosfor, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), solrosolja, sojaolja, förtjockningsmedel (cellulosagummi), inulin, glukossirap, vaniljarom, sötningsmedel (acesulfam K), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), antioxidationsmedel (askorbylpalmitat, tokoferolrika extrakt, askorbinsyra), naturlig arom

Allergiinformation: Innehåller gluten, mjölkprotein, laktos och kan innehålla spår av ägg och soja.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ86334521569 
kcal205821373 
Fett, g4,5188,1 
varav    
-mättat, g0,83,11,4 
-enkelomättat, g1,35,32,4 
-fleromättat, g2,39,24,2 
Kolhydrater, g249543 
varav    
-sockerarter, g5,0209,1 
Fiber, g6,62612 
Protein, g14,35726 
Salt, g0,72,61,2 
Vitaminer
A, µg21284738548%
D, µg1,56,22,856%
E, mg4,2177,663%
C, mg15622835%
Tiamin, mg0,83,11,4127%
Riboflavin, mg0,72,61,286%
Niacin, mg6,1241169%
B6, mg0,421,70,7755%
Folsyra, µg157629286143%
B12, µg0,421,70,7630%
Pantotensyra, mg1,35,32,440%
Biotin, µg7,7311428%
Mineraler
Natrium, mg2601039472 
Kalium, mg7963183144772%
Kalcium, mg23493542553%
Fosfor, mg271108249270%
Magnesium, mg6827312433%
Järn, mg6221071%
Zink, mg4,0167,272%
Koppar, mg0,512,00,9393%
Jod, µg7931514395%
Selen, µg24974480%
Mangan, mg1,24,82,2110%

* Dagligt referensintag

Tillredning

  • Modifast LCD gröt blandas med 1,5 dl vatten.
  • Det går bra att äta gröten kall. Annars kan man med fördel värma den i micro 2-3 minuter.
  • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.

 

Serveringsförslag

Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till "varmrätt" och sedan en sötare dryck som "efterrätt".

Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.

Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.

Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.

Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.

Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.

Skapa "nya" smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.

Tillsätt färska kryddor till sopporna.