Modifast LCD Gröt med vaniljsmak - 8 måltider
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Gröt med vaniljsmak - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (206136)
Modifast LCD Gröt med vaniljsmak - 8 måltider
Modifast LCD Gröt med vaniljsmak - 8 måltider

Modifast LCD Gröt med vaniljsmak - 8 måltider

Modifast LCD vaniljgröt är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning i form av en riktigt god havregrynsgröt. Gröten kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
109 kr
Beställ inom:
  • tim
  • min
  • sek
så skickas din order idag
Nästa order skickas på måndag
Order före 13:00 skickas samma dag

Kostersättning, gröt med vaniljsmak - 8 måltider

Modifast LCD Gröt med vaniljsmak är en härligt mättande måltid med god vaniljsmak. Den kan ätas både kall, för att få mer tuggmotstånd, och varm som en vanlig havregrynsgröt. Perfekt som frukost, men går naturligtvis alldeles utmärkt att äta senare under dagen också.

Näringsmässigt är Modifast LCD gröt likvärdig med övriga Modifast LCD kostersättningar. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

Artikelnummer: 206136

Ingredienser

Havregryn, mjölkprotein, skummjölkspulver, havrekli, maltodextrin, mineraler (kalium, natrium, magnesium, fosfor, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), solrosolja, sojaolja, förtjockningsmedel (cellulosagummi), inulin, glukossirap, vaniljarom, sötningsmedel (acesulfam K), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), antioxidationsmedel (askorbylpalmitat, tokoferolrika extrakt, askorbinsyra), naturlig arom

Allergiinformation: Innehåller gluten, mjölkprotein, laktos och kan innehålla spår av ägg och soja.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ86334521569 
kcal205821373 
Fett, g4,5188,1 
varav    
-mättat, g0,83,11,4 
-enkelomättat, g1,35,32,4 
-fleromättat, g2,39,24,2 
Kolhydrater, g249543 
varav    
-sockerarter, g5,0209,1 
Fiber, g6,62612 
Protein, g14,35726 
Salt, g0,72,61,2 
Vitaminer
A, µg21284738548%
D, µg1,56,22,856%
E, mg4,2177,663%
C, mg15622835%
Tiamin, mg0,83,11,4127%
Riboflavin, mg0,72,61,286%
Niacin, mg6,1241169%
B6, mg0,421,70,7755%
Folsyra, µg157629286143%
B12, µg0,421,70,7630%
Pantotensyra, mg1,35,32,440%
Biotin, µg7,7311428%
Mineraler
Natrium, mg2601039472 
Kalium, mg7963183144772%
Kalcium, mg23493542553%
Fosfor, mg271108249270%
Magnesium, mg6827312433%
Järn, mg6221071%
Zink, mg4,0167,272%
Koppar, mg0,512,00,9393%
Jod, µg7931514395%
Selen, µg24974480%
Mangan, mg1,24,82,2110%

* Dagligt referensintag

Tillredning

  • Modifast LCD drycker och släta soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten. Puddingarna blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter. Modifast gröt, pasta och currysoppa med nudlar blandas med 1,5 dl vatten. Gröten kan ätas kall eller värmas. Pastan och nudelsoppan värms i mikrovågsugn (eller i kastrull) och ska därefter gärna stå och dra övertäckt några minuter.
  • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. Recepten för de måltider som kräver uppvärmning är dock sammansatta med hänsyn till uppvärmningen.
  • På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
  • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.
  • Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.

Serveringsförslag

  • Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till 'varmrätt' och sedan en sötare dryck som 'efterrätt'.
  • Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.
  • Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.
  • Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.
  • Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.
  • Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.
  • Skapa 'nya' smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.
  • Tillsätt färska kryddor till sopporna.
x

Låt oss hålla kontakten!

Registrera dig för vårt digitala nyhetsbrev här, så missar du inga nyheter, erbjudanden och kompispriser!

Namn:
E-post:
Ja, jag vill anmäla mig till e-postlistan!
Jag finns på e-postlistan och vill bli borttagen!

Genom att anmäla dig till Modifasts Nyhetsbrev lämnar du ditt uttryckliga samtycke till att dina personuppgifter (din e-postadress) lagras och används av Impolin AB. Du kan när som helst avbryta din prenumeration, antingen via länken i nyhetsbrevet eller genom att kontakta vår kundservice. Uppgifterna lagras av Impolin AB tills du själv väljer att avregistrera dig.

För ytterligare information om vår hantering av personuppgifter, se år Integritetsskyddspolicy.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev