Modifast LCD Exotisk - 8 måltider

Modifast LCD Exotisk - 8 måltider


9
Modifast LCD Exotisk - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (215883)
Modifast LCD Exotisk - 8 måltider
Modifast LCD Exotisk - 8 måltider
Modifast LCD Exotisk dryck är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning med yoghurtarom för en lite syrligare smak. Drycken kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
Antal: 
109 kr / 99 kr
Order före 13:00 skickas samma dag.
  • Beskrivning
  • Kostersättning, dryck med exotisk smak - 8 måltider

    Modifast LCD Exotisk är lite syrligare och har en smak av främst ananas. 
    Eftersom Modifast LCD Exotisk dryck är godast riktigt kall är det bäst om du förvarar pulverpåsarna i kylskåpet, eftersom pulvret annars värmer vattnet du blandar med något. Har du tillgång till en mixer eller blender som klarar isbitar, kan du avnjuta den extra kall och god - nästan som en kall drickyoghurt. 

    Näringsmässigt är Modifast LCD Exotisk likvärdig med övriga Modifast LCD kostersättningar. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

    Artnr: 215883
  • Näringsinnehåll
  • Ingredienser

    Mjölkprotein, maltodextrin, inulin, äppelflingor (av torkade äpplen), mineraler (kalium, natrium, magnesium, järn, zink, koppar, mangan, jod, selen), solrosolja, sojaolja, havre (2,9%), naturlig yoghurtarom, antioxidationsmedel (citronsyra, askorbylpalmitat, tokoferolrika extrakt, askorbinsyra), glukossirap, naturlig ananasarom, vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, D, B6, riboflavin, tiamin, B12, K, folsyra, biotin), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), sötningsmedel (ascesulfam K, sukralos), färgämne (betakaroten), naturligt extrakt (av rosmarin, gallnöt), naturlig arom (förstärkning av sötma).

    Allergiinformation: Innehåller gluten, mjölkprotein samt låga mängder laktos och kan innehålla spår av soja och selleri.

    Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
    Näringsvärde
    Energi, kJ86234501568 
    kcal205821373 
    Fett, g4,1167,4 
    varav    
    -mättat, g0,72,61,2 
    Kolhydrater, g239041 
    varav    
    -sockerarter, g5,2219 
    Fiber, g7,22913 
    Protein, g166429 
    Salt, g0,41,50,7 
    VITAMINER
    A, µg304121755369%
    D, µg1,97,73,570%
    E, mg6,1241192%
    K, µg16,5663040%
    C, mg281105063%
    Tiamin, mg0,52,2189%
    Riboflavin, mg0,62,41,179%
    Niacin, mg5,4221061%
    B6, mg0,552,21,071%
    Folsyra, µg8032114673%
    B12, µg1,56,22,8112%
    Pantotensyra, mg2,49,74,473%
    Biotin, µg17,6703264%
    MINERALER
    Natrium, mg145580264 
    Kalium, mg9863945179390%
    Kalcium, mg269107648961%
    Fosfor, mg18574133748%
    Magnesium, mg401607319%
    Järn, mg4177,554%
    Zink, mg3,7156,868%
    Koppar, mg0,31,40,6363%
    Jod, µg86345157105%
    Selen, µg271084989%
    Mangan, mg141,890%

    * Dagligt referensintag
  • Tillredning
  • Serveringsförslag