Modifast LCD Curry med nudlar - 4 måltider
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Curry med nudlar - 4 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (208795)
Modifast LCD Curry med nudlar - 4 måltider
Modifast LCD Curry med nudlar - 4 måltider

Modifast LCD Curry med nudlar - 4 måltider

Modifast LCD Currysoppa med nudlar är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning. Soppan kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag. Den är mer kryddig än de övriga sopporna och innehåller bl.a. koriander.
69 kr

Kostersättning, Currysoppa med nudlar - 4 måltider

Modifast LCD Currysoppa med nudlar är en god och mättande soppa. Den kan upplevas mer som vanlig mat än dryckerna, i och med att den är varm och lite salt i smaken samt även innehåller nudlar.

Vi föreslår att du äter soppan ur en vanlig tallrik eller skål, så att det känns ännu mer som en vanlig soppa.

Artikelnummer: 208795

Ingredienser

Nudlar 43% (durumvete, salt), mjölkprotein, naturlig arom (salt, veteprotein), inulin, sojaolja, maltodextrin, morot, mineraler (kalium, magnesium, järn, zink, koppar, mangan, jod, selen), sojasås (sojabönor, vete, salt), curry (gurkmeja, koriander, kanel, kummin, ingefära, kajennpeppar, muskot, peppar) purjolök, färgämne (karotener), salt, vitaminer (C,  E, niacin, A, pantotensyra, D, B6, riboflavin, tiamin, B12, folsyra, biotin), schalottenlök, selleri, laktos, emulgeringsmedel (sojalecitin), antioxidationsmedel (askorbylpalmitat, alfa-tokoferol).

Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, soja, gluten, selleri och kan innehålla spår av ägg.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ85134061548 
kcal202807367 
Fett, g2,8115 
varav    
-mättat, g0,62,21 
-enkelomättat, g    
-fleromättat, g    
Kolhydrater, g249543 
varav    
-sockerarter, g1,462,6 
Fiber, g6,12411 
Protein, g17,67032 
Salt, g1,873,2 
VITAMINER
A, µg407162874093%
D, µg1,87,33,366%
E, mg6,1241192%
C, mg431747999%
Tiamin, mg0,41,80,873%
Riboflavin, mg0,72,61,286%
Niacin, mg5,221959%
B6, mg0,421,70,7654%
Folsyra, µg226902410205%
B12, µg0,943,71,768%
Pantotensyra, mg1,14,4233%
Biotin, µg4,317816%
MINERALER
Natrium, mg69227701259 
Kalium, mg7983190145073%
Kalcium, mg24296844055%
Fosfor, mg330132060086%
Magnesium, mg12750623061%
Järn, mg6241179%
Zink, mg4,3177,878%
Koppar, mg0,281,10,550%
Jod, µg331326040%
Selen, µg72286130236%
Mangan, mg0,62,2150%

* Dagligt referensintag

Tillredning

  • Modifast LCD drycker och soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten medan puddingarna/moussen blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter.
  • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
  • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.

 

Serveringsförslag

Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till "varmrätt" och sedan en sötare dryck som "efterrätt".

Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.

Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.

Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.

Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.

Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.

Skapa "nya" smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.

Tillsätt färska kryddor till sopporna.