Modifast LCD Curry med nudlar - 4 måltider

Modifast LCD Curry med nudlar - 4 måltider


Modifast LCD Curry med nudlar - 4 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (208795)
Modifast LCD Curry med nudlar - 4 måltider
Modifast LCD Curry med nudlar - 4 måltider
Modifast LCD Currysoppa med nudlar är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning. Soppan kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag. Den är mer kryddig än de övriga sopporna och innehåller bl.a. koriander.
Antal: 
69 kr
Order före 13:00 skickas samma dag.
  • Beskrivning
  • Kostersättning, Currysoppa med nudlar - 4 måltider

    Modifast LCD Currysoppa med nudlar är en god och mättande soppa. Den kan upplevas mer som vanlig mat än dryckerna, i och med att den är varm och kryddigt smakrik samt även innehåller nudlar som ger välkommet tuggmotstånd.

    Vi föreslår att du äter soppan ur en vanlig tallrik eller skål, så att det känns ännu mer som en vanlig soppa. Enklast är att röra ut påsens innehåll i 1,5 dl kallt vatten direkt i tallriken eller skålen och därefter värma soppan i mikrovågsugn. Låt den gärna stå övertäckt några minuter innan du äter, så att nudlarna blir ordentligt mjuka. Smaklig måltid!

    Näringsmässigt är Modifast LCD Currysoppa med nudlar likvärdig med övriga Modifast LCD kostersättningar. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

    Artnr: 208795
  • Näringsinnehåll
  • Ingredienser

    Nudlar 43% (durumvete, salt), mjölkprotein, naturlig arom (salt, veteprotein), inulin, sojaolja, maltodextrin, morot, mineraler (kalium, magnesium, järn, zink, koppar, mangan, jod, selen), sojasås (sojabönor, vete, salt), curry (gurkmeja, koriander, kanel, kummin, ingefära, kajennpeppar, muskot, peppar) purjolök, färgämne (karotener), salt, vitaminer (C,  E, niacin, A, pantotensyra, D, B6, riboflavin, tiamin, B12, folsyra, biotin), schalottenlök, selleri, laktos, emulgeringsmedel (sojalecitin), antioxidationsmedel (askorbylpalmitat, alfa-tokoferol).

    Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, soja, gluten, selleri och kan innehålla spår av ägg.

    Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
    Näringsvärde
    Energi, kJ85134061548 
    kcal202807367 
    Fett, g2,8115 
    varav    
    -mättat, g0,62,21 
    -enkelomättat, g    
    -fleromättat, g    
    Kolhydrater, g249543 
    varav    
    -sockerarter, g1,462,6 
    Fiber, g6,12411 
    Protein, g17,67032 
    Salt, g1,873,2 
    VITAMINER
    A, µg407162874093%
    D, µg1,87,33,366%
    E, mg6,1241192%
    C, mg431747999%
    Tiamin, mg0,41,80,873%
    Riboflavin, mg0,72,61,286%
    Niacin, mg5,221959%
    B6, mg0,421,70,7654%
    Folsyra, µg226902410205%
    B12, µg0,943,71,768%
    Pantotensyra, mg1,14,4233%
    Biotin, µg4,317816%
    MINERALER
    Natrium, mg69227701259 
    Kalium, mg7983190145073%
    Kalcium, mg24296844055%
    Fosfor, mg330132060086%
    Magnesium, mg12750623061%
    Järn, mg6241179%
    Zink, mg4,3177,878%
    Koppar, mg0,281,10,550%
    Jod, µg331326040%
    Selen, µg72286130236%
    Mangan, mg0,62,2150%

    * Dagligt referensintag
  • Tillredning
  • Tillredning

    • Modifast LCD drycker och släta soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten. Puddingarna blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter. Modifast gröt, pasta och currysoppa med nudlar blandas med 1,5 dl vatten. Gröten kan ätas kall eller värmas. Pastan och nudelsoppan värms i mikrovågsugn (eller i kastrull) och ska därefter gärna stå och dra övertäckt några minuter.
    • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. Recepten för de måltider som kräver uppvärmning är dock sammansatta med hänsyn till uppvärmningen.
    • På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
    • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.
    • Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.

     

  • Serveringsförslag
  • Serveringsförslag

    • Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till 'varmrätt' och sedan en sötare dryck som 'efterrätt'.
    • Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.
    • Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.
    • Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.
    • Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.
    • Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.
    • Skapa 'nya' smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.
    • Tillsätt färska kryddor till sopporna.