Modifast LCD Chokladpudding
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Chokladpudding - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (206636)
Modifast LCD Chokladpudding - 8 måltider
Modifast LCD Chokladpudding - 8 måltider

Modifast LCD Chokladpudding - 8 måltider

Modifast LCD Chokladpudding är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning som kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
109 kr

Kostersättning, pudding med chokladsmak - 8 måltider

Modifast LCD Chokladpudding kostersättning tillreds genom att pulvret blandas med 2 dl kallt vatten. Sedan ska puddingen stå i tre minuter innan man äter den med sked. Extra god och kall blir puddingen om påsarna förvaras i kylskåp före tillredning och puddingen får stå i kylskåp under väntetiden. Modifast LCD Chokladpudding har en fyllig och god chokladsmak. Den fastare formen, jämfört med drycker och soppor, kan bidra till bättre upplevd mättnadskänsla.

Artikelnummer: 206636

Ingredienser

Mjölkprotein, maltodextrin, modifierad stärkelse, fruktos, fettreducerat kakopulver (10%), skummjölkspulver, hydrolyserat veteprotein, sojaolja, solrosolja, inulin, mineraler (kalium, natrium, magnesium, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), glukossirap, förtjockningsmedel (karragenan), aromer (choklad, vanillin) , färgämne (sockerkulör), sötningsmedel (acesulfam K, sukralos), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbylpalmitat, askorbinsyra), naturlig arom.

Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, gluten och kan innehålla spår av soja och ägg.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ90936341652 
kcal216862392 
Fett, g5,2219,5 
varav    
-mättat, g14,21,9 
-enkelomättat, g1,35,32,4 
-fleromättat, g2,59,94,5 
Kolhydrater, g2611048 
varav    
-sockerarter, g9,423717 
Fiber, g4,1167,4 
Protein, g13,85525 
Salt, g14,21,9 
Vitaminer
A, µg21284738548%
D, µg1,87,33,366%
E, mg4,7198,571%
C, mg17663038%
Tiamin, mg0,72,61,2109%
Riboflavin, mg0,93,51,6114%
Niacin, mg6,1241169%
B6, mg0,431,70,856%
Folsyra, µg120480280109%
B12, µg0,662,61,248%
Pantotensyra, mg1,14,4233%
Biotin, µg5,2219,519%
Mineraler
Natrium, mg4111644747 
Kalium, mg7993194145273%
Kalcium, mg345137962778%
Fosfor, mg219127658083%
Magnesium, mg6325311531%
Järn, mg93516114%
Zink, mg4,418880%
Koppar, mg0,72,61,2120%
Jod, µg6124211073%
Selen, µg15592749%
Mangan, mg0,520,945%

* Dagligt referensintag

Tillredning

  • Modifast LCD drycker och soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten medan puddingarna/moussen blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter. 
  • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten. 
  • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.

 

Serveringsförslag

Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till "varmrätt" och sedan en sötare dryck som "efterrätt".

Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.

Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.

Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.

Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.

Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.

Skapa "nya" smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.

Tillsätt färska kryddor till sopporna.