Modifast LCD Chokladpudding
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Chokladpudding - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (206636)
Modifast LCD Chokladpudding - 8 måltider
Modifast LCD Chokladpudding - 8 måltider

Modifast LCD Chokladpudding - 8 måltider

Modifast LCD Chokladpudding är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning som kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
109 kr
Beställ inom:
  • tim
  • min
  • sek
så skickas din order idag
Nästa order skickas på måndag
Order före 13:00 skickas samma dag

Kostersättning, pudding med chokladsmak - 8 måltider

Modifast LCD Chokladpudding tillreds genom att pulvret blandas med 2 dl kallt vatten. Sedan ska puddingen stå i tre minuter innan man äter den med sked. Extra god och kall blir puddingen om påsarna förvaras i kylskåp före tillredning och puddingen får stå i kylskåp under väntetiden.

Modifast LCD Chokladpudding har en fyllig och god chokladsmak. Den fastare formen, jämfört med drycker och soppor, kan bidra till bättre upplevd mättnadskänsla.

Näringsmässigt är Modifast LCD Chokladpudding likvärdig med övriga Modifast LCD kostersättningar. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

Artikelnummer: 206636

Ingredienser

Mjölkprotein, maltodextrin, modifierad stärkelse, fruktos, fettreducerat kakopulver (10%), skummjölkspulver, hydrolyserat veteprotein, sojaolja, solrosolja, inulin, mineraler (kalium, natrium, magnesium, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), glukossirap, förtjockningsmedel (karragenan), aromer (choklad, vanillin) , färgämne (sockerkulör), sötningsmedel (acesulfam K, sukralos), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbylpalmitat, askorbinsyra), naturlig arom.

Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, gluten och kan innehålla spår av soja och ägg.

Näringstabell1 måltid/påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ90936341652 
kcal216862392 
Fett, g5,2219,5 
varav    
-mättat, g14,21,9 
-enkelomättat, g1,35,32,4 
-fleromättat, g2,59,94,5 
Kolhydrater, g2611048 
varav    
-sockerarter, g9,423717 
Fiber, g4,1167,4 
Protein, g13,85525 
Salt, g14,21,9 
Vitaminer
A, µg21284738548%
D, µg1,87,33,366%
E, mg4,7198,571%
C, mg17663038%
Tiamin, mg0,72,61,2109%
Riboflavin, mg0,93,51,6114%
Niacin, mg6,1241169%
B6, mg0,431,70,856%
Folsyra, µg120480280109%
B12, µg0,662,61,248%
Pantotensyra, mg1,14,4233%
Biotin, µg5,2219,519%
Mineraler
Natrium, mg4111644747 
Kalium, mg7993194145273%
Kalcium, mg345137962778%
Fosfor, mg219127658083%
Magnesium, mg6325311531%
Järn, mg93516114%
Zink, mg4,418880%
Koppar, mg0,72,61,2120%
Jod, µg6124211073%
Selen, µg15592749%
Mangan, mg0,520,945%

* Dagligt referensintag

Tillredning

  • Modifast LCD drycker och släta soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten. Puddingarna blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter. Modifast gröt, pasta och currysoppa med nudlar blandas med 1,5 dl vatten. Gröten kan ätas kall eller värmas. Pastan och nudelsoppan värms i mikrovågsugn (eller i kastrull) och ska därefter gärna stå och dra övertäckt några minuter.
  • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. Recepten för de måltider som kräver uppvärmning är dock sammansatta med hänsyn till uppvärmningen.
  • På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
  • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp.
  • Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.

Serveringsförslag

  • Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till 'varmrätt' och sedan en sötare dryck som 'efterrätt'.
  • Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.
  • Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.
  • Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.
  • Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.
  • Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.
  • Skapa 'nya' smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.
  • Tillsätt färska kryddor till sopporna.
x

Låt oss hålla kontakten!

Registrera dig för vårt digitala nyhetsbrev här, så missar du inga nyheter, erbjudanden och kompispriser!

Namn:
E-post:
Ja, jag vill anmäla mig till e-postlistan!
Jag finns på e-postlistan och vill bli borttagen!

Genom att anmäla dig till Modifasts Nyhetsbrev lämnar du ditt uttryckliga samtycke till att dina personuppgifter (din e-postadress) lagras och används av Impolin AB. Du kan när som helst avbryta din prenumeration, antingen via länken i nyhetsbrevet eller genom att kontakta vår kundservice. Uppgifterna lagras av Impolin AB tills du själv väljer att avregistrera dig.

För ytterligare information om vår hantering av personuppgifter, se år Integritetsskyddspolicy.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev