Modifast LCD Choklad
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Choklad - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (206632)
Modifast LCD Choklad - 8 måltider
Modifast LCD Choklad - 8 måltider

Modifast LCD Choklad - 8 måltider

Modifast LCD Choklad är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning i form av en riktigt god chokladdryck. Drycken kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
109 kr

Kostersättning, dryck med chokladsmak - 8 måltider

Modifast LCD Choklad kostersättning har en fyllig smak och är vår mest populära LCD. Du kan själv välja om du vill dricka den kall eller varm, men kom ihåg att aldrig blanda varma drycker i en shaker.

Vill du dricka Modifast LCD Choklad kall är det bäst om du förvarar pulverpåsarna i kylskåpet, eftersom pulvret annars värmer vattnet du blandar med något.

Artikelnummer: 206632

Ingredienser

Maltodextrin , mjölkprotein , skummjölkspulver ,fettreducerat kakaopulver (7%) , inulin , solrosolja , hydrolyserat veteprotein , sojaolja, Mineraler (kalium, natrium, magnesium, fosfor, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan) , socker, glukossirap, förtjockningsmedel (cellulosagummi), chokladarom, vaniljarom, sötningsmedel (acesulfam K, sukralos), färgämne (sockerkulör), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), antioxidationsmedel (askorbinsyra, askorbylpalmitat, tokoferlorika extrakt), naturlig arom

Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, gluten och kan innehålla spår av soja och ägg.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ90636231647 
kcal215860391 
Fett, g4,4188 
varav    
-mättat, g0,83,31,5 
-enkelomättat, g1,24,82,2 
-fleromättat, g2,39,24,2 
Kolhydrater, g2811251 
varav    
-sockerarter, g7,22913 
Fiber, g4,1167,4 
Protein, g13,85525 
Salt, g0,62,21 
Vitaminer
A, µg24497744456%
D, µg1,56,22,856%
E, mg4,6188,470%
C, mg13532430%
Tiamin, mg0,62,41,1100%
Riboflavin, mg0,62,2171%
Niacin, mg5,4229,861%
B6, mg0,41,60,7251%
Folsyra, µg9638317487%
B12, µg0,5120,9237%
Pantotensyra, mg1,35,32,440%
Biotin, µg5,1209,319%
Mineraler
Natrium, mg216865393 
Kalium, mg8253300150075%
Kalcium, mg21887339750%
Fosfor, mg18975534349%
Magnesium, mg542189926%
Järn, mg7291393%
Zink, mg3,2135,858%
Koppar, mg0,62,21100%
Jod, µg6224611275%
Selen, µg19773564%
Mangan, mg0,62,2150%

* Dagligt referensintag

Tillredning

  • Modifast LCD drycker och soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten medan puddingarna/moussen blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter.
  • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
  • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.

Serveringsförslag

Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till "varmrätt" och sedan en sötare dryck som "efterrätt".

Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.

Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.

Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.

Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.

Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.

Skapa "nya" smaker genom att blanda i kryddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.

Tillsätt färska kryddor till sopporna.