Modifast LCD Blåbär - 8 måltider

Modifast LCD Blåbär - 8 måltider


9
Modifast LCD Blåbär - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (215884)
Modifast LCD Blåbär - 8 måltider
Modifast LCD Blåbär - 8 måltider
Modifast LCD Blåbär är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning med yoghurtarom för en lite syrligare smak. Drycken kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
109 kr / 99 kr
Order före 13:00 skickas samma dag.
  • Beskrivning
  • Kostersättning, dryck med blåbärssmak - 8 måltider

    Modifast LCD Blåbär är lite syrligare i smaken, med yoghurtarom och goda torkade blåbärsbitar. 
    Eftersom Modifast LCD Blåbär dryck är godast riktigt kall är det bäst om du förvarar pulverpåsarna i kylskåpet, eftersom pulvret annars värmer vattnet du blandar med något. Har du tillgång till en mixer eller blender som klarar isbitar, kan du avnjuta den extra kall och god - nästan som en kall drickyoghurt. 

    Näringsmässigt är Modifast LCD Blåbär likvärdig med övriga Modifast LCD kostersättningar. Ersätter du alla dagens måltider kan du därmed välja fritt bland alla Modifast LCD, så länge du tar fyra påsar per dag.

    Artnr: 215884
  • Näringsinnehåll
  • Ingredienser

    Maltodextrin, mjölkprotein, inulin, mineraler (kalium, natrium, magnesium, selen, järn, zink, jod, koppar, mangan), solrosolja, sojaolja, havre (2,9 %), naturlig yoghurtarom, naturlig blåbärsarom, glukossirap, blåbärsflingor (av majstärkelse, torkade blåbär), antioxidationsmedel (citronsyra, askorbylalmitat, tokoferolrika extrakt, askorbinsyra), rödbetsjuicekoncentrat, förtjockningsmedel (cellulosagummi), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), vitaminer (C, E, niacin, pantotensyra, A, D, B6, tiamin, B12, riboflavin, K, folsyra, biotin), sötningsmedel (acesulfam K, sukralos), naturligt extrakt (av rosmarin, gallnöt), naturlig arom (förstärkning av sötma).

    Allergiinformation: Innehåller gluten, mjölkprotein samt låga mängder laktos och kan innehålla spår av soja och selleri.

    Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
    Näringsvärde
    Energi, kJ87134831583 
    kcal207827376 
    Fett, g4,0167,2 
    varav    
    -mättat, g0,72,61,2 
    Kolhydrater, g249744 
    varav    
    -sockerarter, g1,873 
    Fiber, g5,2219,5 
    Protein, g166429 
    Salt, g0,41,50,7 
    VITAMINER
    A, µg267106748561%
    D, µg1,45,52,550%
    E, mg5,5221083%
    K, µg17,6703243%
    C, mg311255771%
    Tiamin, mg0,62,41,1100%
    Riboflavin, mg0,62,41,179%
    Niacin, mg4,8198,855%
    B6, mg0,552,21,071%
    Folsyra, µg8132314774%
    B12, µg1,24,82,288%
    Pantotensyra, mg2,610,64,880%
    Biotin, µg18,7753468%
    MINERALER
    Natrium, mg147589268 
    Kalium, mg9423766171286%
    Kalcium, mg270108049161%
    Fosfor, mg18674633948%
    Magnesium, mg441778021%
    Järn, mg417854%
    Zink, mg3,6156,666%
    Koppar, mg0,41,50,766%
    Jod, µg87348158105%
    Selen, µg271084989%
    Mangan, mg1,04,21,995%

    * Dagligt referensintag
  • Tillredning
  • Serveringsförslag