Modifast LCD Banan - 8 måltider
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast LCD Banan - 8 måltider i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (206635)
Modifast LCD Banan - 8 måltider
Modifast LCD Banan - 8 måltider

Modifast LCD Banan - 8 måltider

Modifast LCD Banan är en näringsmässigt fullvärdig kostersättning i form av en riktigt god banandryck. Drycken kan användas som en del i en strikt kur med 4 påsar Modifast LCD kostersättningar per dag.
109 kr

Kostersättning, dryck med banansmak - 8 måltider

Modifast LCD Banan har en mild banansmak och har blivit en favorit hos många.

Artikelnummer: 206635

NÄRINGSINNEHÅLL

Maltodextrin, mjölkprotein, skummjölkspulver, inulin, hydrolyserat veteprotein, sojaolja, mineraler (kalium, natrium, magnesium, fosfor, järn, zink, jod, koppar, selen, mangan), solrosolja, glukossirap, förtjockningsmedel (cellulosagummi), arom (banan, vanilj), naturlig arom, emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyra estrar), färgämne (karotener), sötningsmedel (acesulfam K, sukralos), vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, tiamin, D, B6, riboflavin, folsyra, B12, biotin), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbylpalmitat, askorbinsyra)

Allergiinformation: Innehåller mjölkprotein, laktos, gluten och kan innehålla spår av soja och ägg.

Näringstabell1 måltid/ 1 påse (55g)1 dagsdos/ 4 påsar100g%* DRI per 100g
Näringsvärde
Energi, kJ90136041638 
kcal214856389 
Fett, g4,4188 
varav    
-mättat, g0,72,91,3 
-enkelomättat, g1,24,62,1 
-fleromättat, g2,49,74,4 
Kolhydrater, g2710849 
varav    
-sockerarter, g5209 
Fiber, g4,6188,4 
Protein, g14,35726 
Salt, g0,62,21 
Vitaminer
A, µg23895043254%
D, µg1,55,92,754%
E, mg4,6188,369%
C, mg16642936%
Tiamin, mg0,72,61,2109%
Riboflavin, mg0,72,61,286%
Niacin, mg5,5211063%
B6, mg0,421,70,7654%
Folsyra, µg9638317487%
B12, µg0,552,2140%
Pantotensyra, mg1,24,82,237%
Biotin, mg4,7198,517%
Mineraler
Natrium, mg216865393 
Kalium, mg7763102141071%
Kalcium, mg22389140551%
Fosfor, mg19377035050%
Magnesium, mg6024010929%
Järn, mg4,6188,359%
Zink, mg3,5146,363%
Koppar, mg0,421,70,7777%
Jod, µg6325111476%
Selen, µg22884073%
Mangan, mg0,421,70,7638%

* Dagligt referensintag

Tillredning

  • Modifast LCD drycker och soppor blandas med 2-2,5 dl kallt vatten medan puddingarna/moussen blandas med 2 dl vatten för att sedan stå och stelna i 3 minuter.
  • Soppor och varma drycker bör värmas färdigblandade och till max 60 ºC, så att inte viktiga näringsämnen förstörs. På grund av tryckbildning ska shakers aldrig användas till redan varmt vatten.
  • En färdigblandad portion av Modifast kostersättning kan förvaras i högst ett dygn i kylskåp Kalla drycker smakar bäst när de är riktigt kalla. För bästa resultat, förvara gärna pulverpåsarna i kylskåpet innan tillredning, så att även pulvret blir kallt och inte höjer temperaturen på vattnet vid tillredning.

Serveringsförslag

Om du förstärker ett mål genom att ta två påsar kan det vara trevligt att först ta en soppa till "varmrätt" och sedan en sötare dryck som "efterrätt".

Varför inte frysa någon av dryckerna och äta som sorbet.

Blanda två smaker för att få en kombinationssmak, t ex banan och choklad, för bananchokladsmak.

Kaffe- och chokladdrycken passar utmärkt att värma.

Kaffedrycken kan spädas med vanligt kaffe för tydligare kaffesmak.

Choklad- och vaniljpuddingen kan kombineras vid en måltid och serveras fint i två skikt i ett glas.

Skapa ?nya? smaker genom att blanda iyddor som t ex kanel och kardemumma i vaniljdryck/pudding eller chili i chokladdryck/pudding.

Tillsätt färskayddor till sopporna.