Modifast Cookie Dough bar, 24-pack (Ekonomipack)

Modifast Cookie Dough bar, 24-pack (Ekonomipack)


Modifast Cookie Dough bar, 24-pack (Ekonomipack) i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (184692)
Modifast Cookie Dough bar, 24-pack (Ekonomipack)
Modifast Cookie Dough bar, 24-pack (Ekonomipack)

Innehåller 24 bars, vilket motsvarar 12 fullvärdiga måltider eller 24 mellanmål

Antal: 
199 kr
Order före 13:00 skickas samma dag.
  • Beskrivning
  • Måltidsersättning, bars med cookie dough smak - 24 st per förp (12 måltider)

    Modifast Cookie dough bar har mjuk konsistens och en rund smak av vanilj och bitar av hasselnöt. Här kan du köpa dem i ekonomipack, till extra förmånligt pris.

    Två Modifast bars klassas som måltidsersättning och kan ersätta en eller ett par måltider per dag. Alla Modifast bars är näringsmässigt likvärdiga, så om du vill kan du ersätta en måltid med två olika bars. Glöm inte att dricka ordentligt till barsen.

    Enstaka bars är perfekta som näringstäta och praktiska mellanmål eller snacks. Något att ha i väskan när man är på språng, mellan möten, till träningen etc.

    Artnr: 184692
  • Näringsinnehåll
  • Ingredienser

    Glukossirap, sojaprotein, stabiliseringsmedel (sorbitol (vete/majs)), fruktooligosackarider, choklad (11%) (socker, kakaosmör, skummjölkspulver, vassle, kakaopasta, mjölkfett, emulgeringsmedel (sojalecitin), naturlig vaniljarom,), vetegluten, polydextros, socker, inulin, rostad hasselnöt, mineraler (kalium, fosfor, kalcium, natrium, magnesium, zink, järn, mangan, koppar, jod, selen), tistelolja, emulgeringsmedel (raps- och sojalecitin), arom (vanilj, kakor), vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, D, tiamin, riboflavin, B6, B12, folsyra, biotin), laktos, mjölkprotein

    Allergiinformation: Kan innehålla spår av mandel och ägg.

    Näringstabell1 måltid 2 st (62g)%* DRI måltid100 g%* DRI 100g
    Näringsvärde
    Energi, kJ875 1411 
    kcal209 337 
    Fett, g5,5 8,8 
    varav    
    -mättat, g1,7 2,8 
    Kolhydrater, g23 37 
    varav    
    -sockerarter, g14 23 
    Fiber, g9,9 16 
    Protein, g14 23 
    Salt, g0,5 0,8 
    Vitaminer
    A, µg21627%34844%
    D, µg250%480%
    E, mg430%649%
    C, mg3341%5366%
    Tiamin, mg0,550%0,980%
    Riboflavin, mg0,749%1,179%
    Niacin, mg743%1169%
    B6, mg0,535%0,857%
    Folsyra, µg11055%17789%
    B12, µg0,727%1,144%
    Pantotensyra, mg226%342%
    Biotin, µg715%1224%
    Mineraler
    Natrium, mg193 311 
    Kalium, mg56228%90745%
    Kalcium, mg23329%37647%
    Fosfor, mg40558%65393%
    Magnesium, mg5916%9525%
    Järn, mg644%1071%
    Zink, mg4,949%7,979%
    Koppar, mg0,555%0,988%
    Jod, µg6845%11073%
    Selen, µg3665%58105%
    Mangan, mg0,737%1,260%

    * Dagligt referensintag

  • Tillredning
  • Serveringsförslag