MedMade Bariatric Surgery Supplements, 6-pack
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
MedMade Bariatric Surgery Supplements, 6-pack i gruppen Handla här / MedMade vitamineraltillskott hos Modifast (881102)
MedMade Bariatric Surgery Supplements, 6-pack

MedMade Bariatric Surgery Supplements, 6-pack

MedMade Bariatric Surgery Supplements är en multivitamintablett framtagen för patienter som genomfört en överviktsoperation. Den rekommenderade dagliga dosen följer de Nordiska riktlinjerna för supplementering efter obesitaskirurgi.
1080 kr

Medmade Bariatric Surgery Supplements, 6-pack

Medmades vitamineraltabletter för personer som genomgått obesitaskirurgi innehåller skräddarsydda nivåer av kalcium i citratform, järn, vitamin B12 och vitamin D samt den rekommenderade dosen av alla nödvändiga vitaminer och mineraler.

Tabletten är extra snabblöslig, och löses upp på mindre än 2 minuter i vätska för att underlätta upptaget av näringsämnen. Man väljer alltså själv om man vill svälja dem hela eller lösa upp dem i vatten.

Rekommenderad daglig dos: 4 tabletter per dag som fördelas morgon och kväll. 5-6 tabletter efter ordination.

Artikelnummer: 881102

Näringsinnehåll

Mineraler (kalciumcitrat, magnesiumoxid, järnfumarat, zinkoxid, natriumselenat, kopparsulfat, mangansulfat, kaliumjodid, kromklorid, natriummolybdat), fyllnadsmedel (mikrokristallinisk cellulosa, tvärbunden natriumkarboximetylcellulosa), vitaminer (askorbinsyra, cyanokobalamin, dl-alfa-tokoferylacetat, niacinamid, kolekalciferol, kalcium-D-pantotenat, retinylacetat, tiaminmononitrat, pyridoxinhydroklorid, fyllikinon, riboflavin, folsyra, biotin), ytbehandlingsmedel (hydroxipropylmetylcellulosa, magnesiumsalt av fettsyror, glycerol), modifierad potatisstärkelse, klumpförebryggande medel (kiseldioxid).

Näringstabell4 tabletter%* DRI6 tabletter%* DRI
Vitaminer
A, µg60075%900113%
D3, µg32640%48960%
E, mg15125%23188%
K, µg76101%114152%
C, mg7594%113141%
Tiamin, mg1,3118%2177%
Riboflavin, mg1,393%2139%
Niacin, mg1594%23141%
B6, mg1,393%2139%
Folsyra, µg400200%600300%
B12, µg70028 000%105042 000%
Pantotensyra, mg6100%9150%
Biotin, µg4080%60120%
Mineraler
Kalcium, mg70088%1050131%
Magnesium, mg10027%15040%
Järn, mg45321%68482%
Zink, mg14140%21210%
Koppar, mg2200%3300%
Mangan, mg1,575%2113%
Jod, µg12483%186124%
Selen, µg5295%78142%
Krom, µg2870%42105%
Molybden, mg4080%60120%

* Dagligt referensintag