8-pack Modifast Cereal bar Chocolate

8-pack Modifast Cereal bar Chocolate


8-pack Modifast Cereal bar Chocolate i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (185613)
8-pack Modifast Cereal bar Chocolate
8-pack Modifast Cereal bar Chocolate

Måltidsersättning i form av goda bars med härligt tuggmotstånd. Innehåller 8 bars, vilket motsvarar 4 fullvärdiga måltider eller 8 mellanmål

Antal: 
72 kr
Order före 13:00 skickas samma dag.
  • Beskrivning
  • Måltidsersättning, cerealbar med chokladsmak - 8 st per förp (4 måltider)

    Modifast cereal bar chocolate är en grövre bar, där bitar av mörk choklad bidrar till en god och fyllig smak. Något rejält och gott att sätta tänderna i.

    Modifast bars klassas som måltidsersättning och kan ersätta en eller ett par måltider per dag. Alla Modifast bars är näringsmässigt likvärdiga, så om du vill kan du ersätta en måltid med två olika bars. Glöm inte att dricka ordentligt till barsen.

    Enstaka bars är perfekta som näringstäta och praktiska mellanmål eller snacks. Något att ha i väskan när man är på språng, mellan möten, till träningen etc.

    Artnr: 185613
  • Näringsinnehåll
  • Ingredienser

    Sojacrisp(14,8 %)(sojaproteinisolat, tapiokastärkelse, salt), flingor (11,4 %) (rismjöl, vetemjöl, brunt rörsocker, vetemalt, vetegluten, salt), sojaflingor, invertsocker, fruktossirap, vetedextrin, chokladbitar (7 %) (socker, kakaopasta, kakaosmör, fettreducerat kakaopulver (0,06 %), emulgeringsmedel (sojalecitin), naturlig vaniljarom), hydrolyserat veteprotein, havrekli, stabiliseringsmedel (glycerol), socker, mineraler (kalium, kalcium, magnesium, natrium, zink, järn, mangan, koppar,  jod, selen), solrosolja, kakaopulver (2 %)(fettreducerat kakaopulver, emulgeringsmedel (solroslecitin)), naturlig kakaoarom, emulgeringsmedel (rapslecitin), vitaminer (C, E (laktos/laktose, mjölkprotein), niacin, A, pantotensyra, D, riboflavin, B6, B12, tiamin, folsyra, K, biotin).


    Allergiinformation: innehåller mjölkprotein, laktos, soja, gluten och kan innehålla spår av sesamfrö, hasselnöt, mandel och ägg.

    Näringstabell1 måltid 2 st (62g)%* DRI måltid100 g%* DRI 100g
    Näringsvärde
    Energi, kJ979 1579 
    kcal233 375 
    Fett, g5,6 9 
    varav    
    -mättat, g1,6 2,5 
    -enkelomättat, g1,42,2
    -fleromättat, g2,23,6
    Kolhydrater, g29 46 
    varav    
    -sockerarter, g13 21 
    Polyoler34
    Fiber, g5,3 8,6 
    Protein, g16 25 
    Salt, g0,5 0,8 
    Vitaminer
    A, µg26633%42954%
    D, µg245%472%
    E, mg757%1192%
    K, µg2331%3749%
    C, mg2531%4050%
    Tiamin, mg0,548%0,977%
    Riboflavin, mg0,753%1,286%
    Niacin, mg1062%16100%
    B6, mg0,539%0,963%
    Folsyra, µg8241%13266%
    B12, µg0,937%1,560%
    Pantotensyra, mg230%348%
    Biotin, µg2243%3570%
    Mineraler
    Natrium, mg183 295 
    Kalium, mg62031%100050%
    Kalcium, mg27534%44456%
    Fosfor, mg30944%49871%
    Magnesium, mg14338%23061%
    Järn, mg962%14100%
    Zink, mg3,838%6,262%
    Koppar, mg0,881%1,3130%
    Jod, µg13288%213142%
    Selen, µg2138%3462%
    Mangan, mg1,574%2,4120%

    * Dagligt referensintag
  • Tillredning
  • Serveringsförslag