8-pack Modifast Cereal bar Chocolate
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
8-pack Modifast Cereal bar Chocolate i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (185613)
8-pack Modifast Cereal bar Chocolate
8-pack Modifast Cereal bar Chocolate

8-pack Modifast Cereal bar Chocolate

4 fullvärdiga måltider eller 8 mellanmål

72 kr

Måltidsersättning, cerealbar med chokladsmak - 8 st per förp/ 4 måltider

Modifast bars klassas som måltidsersättning och kan ersätta en eller ett par måltider per dag. Modifast cereal bar chocolate innehåller bitar av mörk choklad, vilket bidrar till en god och fyllig smak.

Artikelnummer: 185613

Ingredienser

sojacrisp (14,9%)(sojaproteinisolat, tapiokastärkelse, salt, kalciumkarbonat), flingor (13,7%) (rismjöl, vetemjöl, brunt rörsocker, vetemalt, vetegluten, salt), sojaflingor, invertsocker, fruktossirap, vetedextrin, chokladbitar (7 %) (socker, kakaomassa, emulgeringsmedel (sojalecitin), naturlig vaniljarom, kakaosmör, fettreducerat kakaopulver (0,05 %), havrekli, hydrolyserat veteprotein, stabiliseringsmedel (glycerol),istalliserat socker, mineraler (kalium, kalcium, natrium, fosfor, magnesium, järn, zink, koppar, jod, selen, mangan), fettreducerat kakaopulver (2 %), rapsolja, palmfett, naturlig kakaoarom, emulgeringsmedel (rapslecitin), glukossirap, vitaminer (C, niacin, E, pantotensyra, riboflavin, tiamin, B6, A, folsyra, D, biotin, B12), laktos, mjölkproteiner


Allergiinformation: innehåller mjölkprotein, laktos, soja, gluten och kan innehålla spår av hasselnöt och mandel.

Näringstabell1 måltid 2 st (62g)%* DRI måltid100 g%* DRI 100g
Näringsvärde
Energi, kJ994 1604 
kcal237 382 
Fett, g6,1 9,9 
varav    
-mättat, g2,3 3,7 
-enkelomättat, g2,5 4,1 
-fleromättat, g1,9 3 
Kolhydrater, g29 46 
varav    
-sockerarter, g14 22 
Fiber, g6,1 9,8 
Protein, g15 24 
Salt, g0,4 0,6 
Vitaminer
A, µg23629%38048%
D, µg247%476%
E, mg431%650%
C, mg1620%2633%
Tiamin, mg0,542%0,868%
Riboflavin, mg0,535%0,856%
Niacin, mg636%958%
B6, mg0,640%0,964%
Folsyra, µg9246%14874%
B12, µg0,727%1,144%
Pantotensyra, mg122%235%
Biotin, µg714%1122%
Mineraler
Natrium, mg156 252 
Kalium, mg55428%89345%
Kalcium, mg27735%44756%
Fosfor, mg28040%45164%
Magnesium, mg7119%11430%
Järn, mg753%1286%
Zink, mg3,737%660%
Koppar, mg0,987%1,4140%
Jod, µg6141%9966%
Selen, µg2546%4175%
Mangan, mg1,468%2,2110%

* Dagligt referensintag