8-pack Modifast Cereal bar Chocolate
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
8-pack Modifast Cereal bar Chocolate i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (185613)
8-pack Modifast Cereal bar Chocolate
8-pack Modifast Cereal bar Chocolate

8-pack Modifast Cereal bar Chocolate

4 fullvärdiga måltider eller 8 mellanmål

72 kr
Beställ inom:
  • tim
  • min
  • sek
så skickas din order idag
Nästa order skickas på måndag
Order före 13:00 skickas samma dag

Måltidsersättning, cerealbar med chokladsmak - 8 st per förp/ 4 måltider

Modifast bars klassas som måltidsersättning och kan ersätta en eller ett par måltider per dag. Modifast cereal bar chocolate innehåller bitar av mörk choklad, vilket bidrar till en god och fyllig smak.

Artikelnummer: 185613

Ingredienser

Sojacrisp(14,9 %)(sojaproteinisolat, tapiokastärkelse, salt), flingor (13,7 %) (rismjöl, vetemjöl, brunt rörsocker, vetemalt, vetegluten, salt), sojaflingor, invertsocker, fruktossirap, vetedextrin, chokladbitar (7 %) (socker, kakaomassa, kakaosmör, fettreducerat kakaopulver (0,06 %), emulgeringsmedel (sojalecitin), naturlig vaniljarom), havrekli, hydrolyserat veteprotein, stabiliseringsmedel (glycerol), mineraler (kalium, kalcium, natrium, magnesium, zink, järn, koppar, mangan, jod, selen), socker, solrosolja, kakaopulver (2 %)(fettreducerat kakaopulver, emulgeringsmedel (sojalecitin)), naturlig kakaoarom, emulgeringsmedel (rapslecitin), glukossirap, vitaminer (C, niacin, E, A, D, pantotensyra, B6, riboflavin, tiamin, B12, folsyra, biotin), laktos/laktose, mjölkprotein.


Allergiinformation: innehåller mjölkprotein, laktos, soja, gluten och kan innehålla spår av hasselnöt och mandel.

Näringstabell1 måltid 2 st (62g)%* DRI måltid100 g%* DRI 100g
Näringsvärde
Energi, kJ973 1569 
kcal231 373 
Fett, g5,6 9 
varav    
-mättat, g1,2 2 
Kolhydrater, g29 46 
varav    
-sockerarter, g13 21 
Fiber, g5,9 9,5 
Protein, g15 24 
Salt, g0,5 0,8 
Vitaminer
A, µg26633%42954%
D, µg245%472%
E, mg757%1192%
C, mg1822%2936%
Tiamin, mg0,548%0,977%
Riboflavin, mg0,753%1,286%
Niacin, mg1062%16100%
B6, mg0,539%0,963%
Folsyra, µg8241%13266%
B12, µg0,625%140%
Pantotensyra, mg116%225%
Biotin, µg919%1530%
Mineraler
Natrium, mg188 303 
Kalium, mg60230%97149%
Kalcium, mg28335%44657%
Fosfor, mg30944%49871%
Magnesium, mg7821%12634%
Järn, mg962%14100%
Zink, mg3,838%6,262%
Koppar, mg0,881%1,3130%
Jod, µg6644%10771%
Selen, µg2138%3462%
Mangan, mg1,471%2,3115%

* Dagligt referensintag
x

Låt oss hålla kontakten!

Registrera dig för vårt digitala nyhetsbrev här, så missar du inga nyheter, erbjudanden och kompispriser!

Namn:
E-post:
Ja, jag vill anmäla mig till e-postlistan!
Jag finns på e-postlistan och vill bli borttagen!

Genom att anmäla dig till Modifasts Nyhetsbrev lämnar du ditt uttryckliga samtycke till att dina personuppgifter (din e-postadress) lagras och används av Impolin AB. Du kan när som helst avbryta din prenumeration, antingen via länken i nyhetsbrevet eller genom att kontakta vår kundservice. Uppgifterna lagras av Impolin AB tills du själv väljer att avregistrera dig.

För ytterligare information om vår hantering av personuppgifter, se år Integritetsskyddspolicy.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev