Modifast Cookie Dough bar, 24-pack (Ekonomipack)
  • Faktura 0:-
  • Fri frakt över 950:-
  • Snabb leverans
Modifast Cookie Dough bar, 24-pack (Ekonomipack) i gruppen Handla här / Alla produkter hos Modifast (184692)
Modifast Cookie Dough bar, 24-pack (Ekonomipack)
Modifast Cookie Dough bar, 24-pack (Ekonomipack)

Modifast Cookie Dough bar, 24-pack (Ekonomipack)

12 fullvärdiga måltider eller 24 mellanmål

199 kr

Måltidsersättning, bars med cookie dough smak - 24 st per förp/12 måltider

Modifast bars klassas som måltidsersättning och kan ersätta en eller ett par måltider per dag.

Modifast Cookie dough bar har mjuk konsistens och en rund smak av vanilj och hasselnöt.

Artikelnummer: 184692

Ingredienser

Glukossirap, sojaprotein, stabiliseringsmedel (sorbitol (vete/majs)), fruktooligosackarider, choklad (11%) (socker, kakaosmör, skummjölkspulver, vassle, kakaopasta, mjölkfett, emulgeringsmedel (sojalecitin), naturlig vaniljarom,), vetegluten, polydextros, socker, inulin, rostad hasselnöt, mineraler (kalium, fosfor, kalcium, natrium, magnesium, zink, järn, mangan, koppar, jod, selen), tistelolja, emulgeringsmedel (raps- och sojalecitin), arom (vanilj, kakor), vitaminer (C, E, niacin, A, pantotensyra, D, tiamin, riboflavin, B6, B12, folsyra, biotin), laktos, mjölkprotein

Allergiinformation: Kan innehålla spår av mandel och ägg.

Näringstabell1 måltid 2 st (62g)%* DRI måltid100 g%* DRI 100g
Näringsvärde
Energi, kJ875 1411 
kcal209 337 
Fett, g5,5 8,8 
varav    
-mättat, g1,7 2,8 
Kolhydrater, g23 37 
varav    
-sockerarter, g14 23 
Fiber, g9,9 16 
Protein, g14 23 
Salt, g0,5 0,8 
Vitaminer
A, µg21627%34844%
D, µg250%480%
E, mg430%649%
C, mg3341%5366%
Tiamin, mg0,550%0,980%
Riboflavin, mg0,749%1,179%
Niacin, mg743%1169%
B6, mg0,535%0,857%
Folsyra, µg11055%17789%
B12, µg0,727%1,144%
Pantotensyra, mg226%342%
Biotin, µg715%1224%
Mineraler
Natrium, mg193 311 
Kalium, mg56228%90745%
Kalcium, mg23329%37647%
Fosfor, mg40558%65393%
Magnesium, mg5916%9525%
Järn, mg644%1071%
Zink, mg4,949%7,979%
Koppar, mg0,555%0,988%
Jod, µg6845%11073%
Selen, µg3665%58105%
Mangan, mg0,737%1,260%

* Dagligt referensintag