Snabbare leveranser
Beställningar som registreras före kl. 12.00 en vardag kommer att expedieras samma dag och därmed kunna nå dig som kund redan efter 2-3 arbetsdagar! Ofta kan du hämta ut paketet redan dagen efter din beställning, om du gör den på förmiddagen (gäller vardagar).
Observera att det nya snabbare flödet samt samarbetet med Klarna gör att beställningar inte längre kan avbeställas eller ändras i efterhand. Beställningar är bindande i befintlig utformning och omfattning. Ångrar du något du beställt kan du utnyttja din ångerrätt inom 14 dagar.
En annan förändring blir att paketen framöver kommer att skickas med Schenker, vilket medför ett nytt utlämningsställe för dig som kund. Precis som tidigare kommer du att kunna följa leveransen med hjälp av paketets ID-nummer, som skickas till dig med e-post.
I dagsläget kan man inte välja till vilket Schenkerombud paketet skickas, utan det styrs av leveransadressens postnummer.
Den nya distributörslösningen gör också att vi nu går över till SMS-avisering, vilket väldigt många kunder efterlyst.
Fakturering med Klarna
Med start 1 december går vi över till Klarnas faktureringstjänst. Som en av marknadsledarna i Europa på e-handelsbetalningar är Klarna en trygg och säker lösning för dig som kund.
Med Klarna faktura får du alltid 14 dagars kredittid. Du kan dessutom välja att delbetala ditt köp, utan extra kostnad.
För att undvika onödig miljöbelastning skickas din Klarna-faktura med e-post. Uppgifterna som behövs för betalning skickas även ut via SMS (summa, kontouppgifter och OCR-nummer).
Med Klarna försvinner också den extra maxgräns för beställningsvärde och skuld som legat på 1 600 kr vid beställning mot faktura.
Andra förändringar med start 1 december 2011
Hittills har beställningar av varor till ett värde av minst 1 500 kr genererat en bonusförpackning i form av en Modifast LCD Choklad. I och med övergången till en ny distributör har vi ingen teknisk lösning för detta system längre, men vi arbetar med att ta fram en ny sådan. Den nya lösningen ska dessutom göra det möjligt att själv välja vilken bonusprodukt man vill ha.
Under en övergångsperiod kommer vi att ha en annan rabattlösning. Beställning av varor till ett värde överstigande 1 500 kr kommer att generera 5 % rabatt på hela ordersumman.
När vi ändå gör en rad andra förändringar har vi också sett över kombinationen av produkter i Modifast Startkit. Det kommer framöver att innehålla alla de nyaste smakerna av Modifast LCD kostersättning.